A Rosetta-program
Az Európai Űrkutatási Hivatal 2004. március 2-án indította útjára a Rosettát, amelynek, hogy elérje az üstököst és vele azonos elliptikus pályára álljon, a bolygók gravitációs "parittyahatását" kellett felhasználnia, s bonyolult hintamanővereket végeznie. Évtizedes vándorlása során ötször kerülte meg a Napot, háromszor haladt el a Föld és egyszer a Mars mellett, és két kisbolygóval is találkozott. Az 1,2 milliárd eurós összköltségű projekt célja, hogy a tudósok megismerjék a Naprendszer születésének titkait. További feladat annak megfigyelése, hogy miként aktiválódik az üstökös a Naphoz közeledve.
A Rosettáról levált Philae leszállóegység tehát 10 év elteltével sikerrel járt, és megérkezése után rögtön elkezdte önteni az információkat az üstökösről. Képeket küldött és még különleges, éneklő hangját is elküldte a földi irányításnak, a régóta várt közvetlen kutatómunka pedig megkezdődhet.
A rendkívüli küldetés az Európai Űrkutatási Hivatal munkáját dicséri, a leszállóegység központi vezérlő és adatgyűjtő számítógépét pedig a magyar Wigner Fizikai Kutatóközpont és az SGF Kft. alkalmazottai fejlesztették.
(Fotók: flickr.com/europeanspaceagency)