Nagyszerű szórakozás hó nélkül is csúszni lefelé a hegy oldalában, ezért jó hír, hogy a júliusban nyílt kislődi bobpályával immár tizenegyre emelkedett a hazai bobpályák száma. A nyári bobpályák egyébként egyidősek a sífelvonókkal , mert az üzemeltetők a hómentes időszakot is ki akarták használni forgalmuk növelésére, így jöttek létre a mai bobok elődei. Az utóbbi időben nálunk is megugrott a bobpályák száma, amelyek között ott van Közép-Európa leghosszabb bobpályája, a Zempléni is, amey 2275 m hosszú.
Technikai részletekkel nem untatnánk senkit, de azt érdemes tudni, hogy kétféle bobpályát építenek hazánkban. A sínes bobpályák (9 db) kocsijai két sínpárba kapaszkodnak több ponton is, így teljesen stabilak és biztonságosak. A bobokon többnyire 2 felnőtt, vagy 1 felnőtt és egy gyermek fér el, akik biztonsági övvel vannak az ülésekhez rögzítve. Ez teszi lehetővé, hogy gyorsabb, mint a medres fajta, akár 30-40 km/órás sebességgel is lehet száguldani. Időjárástól függetlenül, télen-nyáron használhatóak, némelyeket plexitetővel is ellátnak esős-havas időben. Létezik egysínes is, például Szilvásváradon.
A medres bobpályák (3 db) kocsijai egy hosszú, fémből (esetleg cementből) kiöntött "U" alakú pályán haladnak végig. A kocsin 1, vagy 2 ember ülhet típustól függően, amely 4 keréken halad a pálya öblében. Egy fék segítségével lehet a sebességet szabályozni, amelyet igencsak ajánlott használni, főként kanyarok előtt, mivel a biztonsági övek híján extrém esetben ki is lehet repülni egy-egy kanyarban. Ettől függetlenül biztonságosak ezek a pályák, csak ésszel kell őket használni.
Bobtérkép:
- Kislőd
- Pécs
- Sopron
- Visegrád
(forrás: sielok.hu, fotó: utazók.hu)