Jump to content

Női karriernap

2014. 06. 13. 12:19

Ilyen sem volt még Magyarországon: szombaton egy egész napon át csak a nőknek szóló állásbörzére kerül sor a jobline.hu jóvoltából a budapesti Bálnában, ahol a hölgyek a karriertervezés rejtelmeibe is betekinthetnek.

Az előadók többek között arra a dilemmára keresik a választ, hogy egy nő megélje-e az anyaság örömeit és emiatt kockáztassa karrierjét, vagy ne vállaljon gyermeket, melyért viszont karrieristának bélyegezhetik. Bármelyik utat is választja, kritikát és megítélést kaphat, ami lelki és fizikai következményekkel járhat.

A jelenlévők kaphatnak tanácsokat a felnőtté válás nehéz szakaszaihoz, az állásinterjúkhoz, az első munkanaphoz és a társadalomba való beilleszkedéshez. Emellett abba is bepillanthatnak, hogyan néz ki egy dolgozó nő átlagos napja, hogyan használja a technológiát, az hogyan segítheti őt abban, hogy a nap végére minden a helyére kerüljön. Egy másik előadás a különböző munkahelyi magatartásokat mutatja be, rávilágítva, hogy miként érdemes hozzáállni, kezelni a különböző típusú kollégákat, ki elől fussunk és kivel nem érdemes felesleges szóváltásba keveredni?

A hallgatóság munkajogi gyorstalpalóban is részesülhet, az ígéretek szerint mindent megkaphat, amit egy nőnek a témáról tudnia érdemes. Vannak kivételek, eltérő rendelkezések a munkajogban, amelyek a nőket, kismamákat és anyukákat érintik. Ezekből lehet egy rövid ízelítőt kapni, felhívva a figyelmet azokra a buktatókra, amivel egy nő a karrierje során találkozhat, s néhol görbe tükröt tartva a mai társadalomnak, s a jogalkotóknak.

Bizonyára az is sokakat érdekel, hogy egy nőnek mire kell felkészülnie egy állásinterjú kapcsán, mennyire és hogyan vállalja fel a nőiességét, milyen megjelenési és viselkedési praktikákat lehet és kell bevetnie, mik a tipikus női hibák, s a kellemetlen kérdésekre hogyan szabad reagálni. Vagy például, hogyan befolyásolja a bérezést a korosztály, a tapasztalat és az adott munkaterület, melyek az aktuális fizetési igények, hogyan számolhatjuk ki, hogy mennyit ér a munkánk, mit válaszoljunk, ha állásinterjún a bérigényünkről kérdeznek, illetve hogyan kérjünk fizetésemelést?

A karriertervezés első felében a résztvevők elméleti síkon veszik sorra e „műfaj” fordulópontjait, s próbálván megválaszolni a legfontosabb kérdéseket. Mint például, hogyan használja ki egy hölgy az iskolapadban eltöltött éveket, frissdiplomásként milyen lehetőségei vannak a munkaerő-piacon, mennyi tapasztalatot kell szereznie, mire munkája gyümölcse beérik és megkezdheti a tényleges önmegvalósítást, hogyan tervezzék meg karrierjüket rövid, illetve hosszabb távon, milyen alternatív munkalehetőségeik vannak az egyes életfázisokban, hogy készüljenek rá, mire számítsanak, és főleg: mi lesz a vége? Hosszadalmas elméleti fejtegetés helyett az előadók áttekintenek két konkrét karriertörténetet, fellapoznak karrierdossziékat, hirdetéseket és potenciális munkáltatókat szelektálnak, pályázatokat elemeznek, belopódznak az interjúszobába, értékelik a jelöltek teljesítményét, s végül, de nem utolsósorban, a hallgatók megismerhetik a döntést is.

(Fotó: www.iccwbo.org)