Jump to content

Személyes megjelenés állásinterjún

2015. 08. 17. 10:00

Előbb vagy utóbb mindenki szembe kerül egy olyan helyzettel, amikor leendő munkaadójával el kell beszélgetnie. Bármennyire magabiztos valaki, valamilyen frusztráció mindig van az emberben. Vagy attól fél, hogy nem lesz megfelelő az állásra, vagy pedig annyira abban a munkában látja álmait, hogy nagy a tét, mindenáron meg szeretné kaparintani a pozíciót. A tét nagy, de vannak fontos szabályok, amelyek betartásával meggyőzheted a munkaadót.

Az első rosta egy állásra való jelentkezéskor a megfelelő, kért dokumentumok postai vagy elektronikus beküldése. Ha ezen túl vagy, akkor várhatod a munkáltató jelentkezését. Sajnos az a tapasztalat, hogy nagyon sok munkaerőt kereső intézmény, cég, vállalat egyáltalán nem reagál semmilyen módon a jelentkezők pályázataira. Pedig tudjuk jól, hogy mennyire várjuk ilyenkor a valamilyen visszajelzést. Még az elutasítás is jobb a semmilyen reakciónál.

Ha az első rostán megfelelünk, akkor behívnak felvételi elbeszélgetésre, ahol lényegében minden eldől. Éppen ezért nagy a tétje.

A helyesen használt nyelv, a választékos fogalmazás nagy előnyt jelent. Érthetően, szépen fejezzük ki magunkat, de túlzásokba ne essünk. Ne aznap és ott igyekezzünk az idegen szavak és kifejezések szótárának szavait megszellőztetni, mert pontosan az ellentétét érjük el, mint szeretnénk. Csak természetesen! Amikor a munkaadóval kommunikálsz, számos információt leolvashatsz az arcáról, a mozdulatairól. Hiába ígéretes egy önéletrajz, ha a személyes beszélgetéskor értelmes mondat nem hagyja el a jelentkező száját.

Érdemes kicsit kutakodnod arról a helyről, ahová jelentkezel. Ha a személyes elbeszélgetés után pozitívan ítélnek meg, kezedben a döntés, hogy tetszik-e a hely és a munka, vagy sem. A legfontosabb, hogy olyan munkára jelentkezz, amelyet ha betölthetsz, sikerrel meg is birkózz azzal. Ne haladja meg a képességeidet, mert azon túl, hogy elbocsáthatnak, még kárt is tehetsz. Legyél tisztában erősségeiddel, gyengeségeiddel, és merd is azt a munkaadó elé tálalni. Nagyjából fogalmazódjon meg benned egy terv, hogy miről fogsz beszélni akkor, ha a képességeidről, eredményeidről kérdeznek.

Úgy menj egy elbeszélgetésre, hogy biztosra mész, te vagy a pozícióra a legalkalmasabb személy. A pozitív hozzáállással nagyobb az esély a munkába állásra.

(Kép forrása: collectiverecruitment.com)