Jump to content

Hogyan dolgozzunk otthonról hatékonyan?

2014. 03. 03. 11:42

Az internetnek hála manapság már egyre többen engedhetik meg maguknak, hogy otthonról dolgozzanak. De hogy ez a munka igazán hatékony lehessen, és ne ússzon el a napunk, érdemes néhány dolgot szem előtt tartani. Az alábbiakban összeszedtünk tíz szabályt, melyet betartva az otthoni munkavégzésünk eredményesebb lehet!

Ki korán kel...

Minden nap keljünk fel körülbelül ugyanakkor, és ez lehetőleg legyen minél hamarabb.

Mint egy király

A hatékony munkavégzéshez fontos, hogy ne a pár lépéssel arrébb lévő hűtőszekrény körül forogjanak a gondolataink. Együnk egy tartalmas reggelit, de azért ügyeljünk a mennyiségre, hogy ne a kaja-kómától kiütve pihegjük végig a hatékony munklára szánt délelőttöt! Két lágytojás és egy szelet pirítós hosszú időre jóllakat anélkül, hogy elnehezítene.

Rendszeresség mindenek előtt!

Fontos, hogy minden napra kialakítsunk tennivalók listáját! Így tudjuk mihez tartani magunkat, látjuk, hogy milyen feladatok várnak még ránk, és nem úszik el a nap.

Fontossági sorrend

Kezdjük a reggelünket a legfontosabb feladatokkal! Legtöbbünk a korai órákban a leghatékonyabb, igyekezzünk hát erre az időpontra koncentrálni a nagyobb munkákat. Délutánra hagyjuk a kevesebb odafigyelést, vagy kreativitást igénylő tennivalókat.

Szakaszoljunk!

Mint az iskolában, itt is osszuk fel az időnket egy-két órás egységekre. Nem várhatjuk el magunktól, hogy egész nap megállás nélkül, teljes erőbedobással tudjunk dolgozni. Tűzzünk ki konkrét, realisztikus célokat, és azokon dolgozzunk az adott idő alatt. És hogy ehhez tudjuk is tartani magunkat, mindenképp álljunk ellen a kísértésnek, hogy ezalatt az e-mail fiókunkatt, a facebook-ot, vagy a híreket böngésszük.

Tervezett pihenés...

Két egység között pihenjünk egy kicsit, sétáljunk, kávézzunk, kapcsoljunk ki. Most van itt az ideje, hogy szörfözgessünk egy kicsit a neten, vagy ha úgy érezzük, sokat ültünk előtte, végezzünk guggolásokat, vagy ugrándozhatunk is, hogy felpezsdítsük vérkeringésünk és kinyújtóztassuk elmacskásodott végtagjainkat.

... és tervezett mozgás

Határozzuk meg előre, hogy mikor mozgunk, és ezt szigorúan tartsuk is be! Legyen egy pontos időpontja, amikor sportolni, sétálni, futni megyünk. A motivációban sokat segíthet, ha már előtte felvesszük az edzőruhát.

Ebédidő

Nagyon fontos, hogy betárazzunk otthonra elegendő élelmiszert! Ne fecséreljük el az időt azzal, hogy megpróbáljuk kitalálni az utolsó pillanatban, mit is ennénk szívesen. Hosszú távon az sem egy egészséges megoldás, ha mindig az utolsó utáni pillanatban ugrunk le gyorsan valamit harapni. Találjuk ki előre a heti menüt és vásároljunk be hozzá.

Helló, világ!

Nem kell, hogy örökösen egyedül üldögéljünk otthon! Keressünk a környéken egy wi-fi-vel rendelkező kávézót, bisztrót, könyvesboltot, és időnként dolgozzunk onnan. Vagy leszervezhetünk előre fix ebéd-partnereket a környékbeli kifőzdékbe. Egy kis környezetváltozás néha csodákat tesz, nem csak a hangulatunknak, de a kreativitásunknak is!

Kicsengettek.

Döntsük el a nap elején, meddig fogunk dolgozni, és a munkaidő végeztével álljunk is fel az asztaltól. Az otthoni ’irodának’ megvan az a hátránya, hogy nem tudunk hazamenni, ezért különösen fontos, hogy meghatározzuk, mikor van a munkaidőnk vége. Ha valamit nem tudtunk befejezni, lehetőleg halasszuk másnapra.

(Kép)