Jump to content

A skizofréniáról őszintén

2014. 02. 21. 08:00

„Nemrég egy barátom feltette a kérdést: ha lenne egy pirula, ami egy csapásra meggyógyítana, bevenném-e? Rainer Maria Rilkének felajánlották a pszichoanalízist. Elutasította, mondván, \"Ne vegyétek el a démonaimat, mert talán az angyalaim is elszöknek velük.\" Az én pszichózisom viszont egy éber rémálom, amiben a démonok annyira félelmetesek, hogy már az összes angyal is elszökött. Szóval bevenném-e? Gondolkodás nélkül.”

Elyn Saks szavai ezek. Tudós, tanár, feleség és krónikus skizofréniában szenvedő ember. Mégis meglepő nyíltsággal beszél betegségéről, a kezelés módjáról és a kórral való együttélés nehézségeiről. Saks egész életében falakat bontott le: a valóság és a sztereotípiák, a stigmatizálás és elfogadás, de mindenekelőtt önmaga és betegsége között. Mint sokan mások, sokáig ő sem akart szembenézni betegségével, kerülte a gyógyszeres kezelést, de az ellenállást az elfogadás, az elfogadást pedig az együttélés követte.


Elyn Saks

Saks nyíltsága sok kételyt eloszlatott ezzel a máig rejtélyes és tabunak számító betegséggel kapcsolatban. Tudták, hogy a skizofrénia valójában nem többszörös személyiségzavar? A skizofrénia egy agyi rendellenesség, melynek legfontosobb vonása a pszichózis, amikor nincs kapcsolat a valósággal. Ilyenkor tévképzetek és hallucinációk gyötrik a beteget. „Például mikor pszichotikus vagyok, sokszor van az a téveszmém, hogy több százezer embert öltem meg a gondolataimmal. Néha hallucinálok, például egyszer megfordultam, és egy férfit láttam felemelt késsel. Úgy képzeljék el, mint egy rémálmot, ébren. A skizofrén elméje nem felosztott, hanem összetört” – vallja Saks.

Ne legyenek illúzióink: a betegség a hajléktalanok körében éppúgy jelen van, mint a jómódúaknál. A szomszédunk, a gyerekünk, az anyánk, a férjünk, körülöttünk bárki szenvedhet ettől a betegségtől. Az OEP összefoglalója szerint a Magyarországon a lakosság kb. 1%-ánál diagnosztizálják a betegséget. Elyn Sakshoz hasonlóan nekünk is le kell bontani a falakat. Fel kell hagyni a betegség kriminalizálásával, a skizofrén betegek ágyhoz kötözésével vagy börtönbe küldésével. A hatásos kezelés és a lehető legjobb életminőség eléréséhez sosem az erőszak a megfelelő „kezelés”. Megértő és szerető család és barátok, támogató munkahelyi környezet, továbbá pszichoterápiás kezelés és gyógyszerek alkalmazása a lehető legjobb módja annak, hogy a betegség irányíthatóvá váljon.

„Azt szeretném ezzel mondani, hogy az emberség, amin mindannyian osztozunk, fontosabb, mint az elmebetegség, amin nem. Mi, mentális betegségtől szenvedők ugyanazt akarjuk, amit mindenki. Sigmund Freud szavaival élve: dolgozni és szeretni.”

 

Forrás: www.ted.com

Kép: psychcentral.com