Jump to content

Hogyan olvasszunk ki biztonságosan?

2014. 05. 16. 15:34

Nagyon megkönnyíti az ember életét, hogy le tud fagyasztani ételeket, maradékokat, húst, zöldséget, gyümölcsöt, hogy aztán csak előkapja a mélyhűtőből, ha éppen arra van szükség. A felolvasztással azonban nem árt csínján bánni.

Ha nincs rendesen lefagyasztva egy étel, könnyen megromolhat. Ezért a húsokat próbáljuk minél légmentesebben becsomagolni. Akár egy fagyasztó zacskóban tesszük el, akár folpackkal, igyekezzünk a levegőt amennyire lehet, kiszorítani. Ezek után tegyünk rá egy alufóliaréteget, majd csúsztassuk egy jó lezárható zacskóba. Így mélyhűtve akár három hónapig is eltartható.

Kiolvasztásnál is ugyanilyen óvatosan kell eljárnunk. A baktériumok kiválóan érzik magukat 5-60 °C közötti hőmérsékleten, tehát ha csak kint hagyjuk a konyhapulton felolvadásig, azzal könnyen elérhetjük, hogy boldogan elszaporodjanak a húson. Persze ha kiolvasztás után alaposan megfőzzük-sütjük a húst, az nagy valószínűséggel elpusztítja a veszélyes kóli baktériumot, de jobb nem kockáztatni.

Lássuk, milyen alternatív és biztonságosabb módjai vannak a húsok, zöldségek, gyümölcsök kiolvasztásának? Az egyik legbiztosabb mód, ha a mélyhűtőből egyenesen a hűtőbe tesszük az élelmiszert. Igaz ugyan, hogy így sokkal lassabban olvad fel, körülbelül 8-24 órát vesz igénybe az étel méretétől és típusától függően, de legalább folyamatosan a biztonságos 5 fok alatt marad. Nem mellesleg így sokkal egyenletesebben fog kiengedni az élelmiszer. A hűtőben kiolvasztott ételeket akár még további 3 napig tárolhatjuk biztonságban.

Amennyiben mégsem vagyunk ennyire tervezettek, és hamarabb lenne szükségünk a húsra, a mélyhűtött terméket tegyük jól záródó nejlonzacskóba, majd merítsük hideg vízbe. Vízcserével gondoskodjunk róla, hogy a víz mindig hideg maradjon, és ne melegedjen fel szobahőmérsékletre. Alternatív lehetőségként tegyük be a hidegen folyó vízcsap alá. Ezzel a módszerrel 3 óra alatt kiolvaszthatjuk a húst.

Ha már a lépcsőházban tipródnak a vacsoravendégeink, és még gyorsabban kell cselekednünk, a kisebb húsok kiolvasztására használhatunk meleg vizes fürdőt is, ezzel már 8-10 perc alatt konyhakészre hozhatjuk az ételt, főleg ha a kihűlt vizet gyakran melegre cseréljük.

A mikrohullámú sütőben való kiolvasztást a szakemberek nem javasolják, hacsak nem sütjük meg rögtön a húst. Ennek ellenére érdemes egy-két dolgot figyelembe vennünk, ha mégis ezt a módszert választanánk. A mikrohullámú sütők nem melegítenek egyenletesen, így a húsunknak lesznek meleg és még fagyott részei is, ami a későbbi sütés szempontjából sem előnyös.

Ami a mélyhűtött zöldségeket illeti, a legtöbbjét semmi szükség főzés előtt kiolvasztani, a mélyhűtőből mehetnek egyenesen a forró vízbe. Csak a leveles zöldségeket, mint a sóska, vagy a spenót olvasszuk fel egy kissé főzés előtt.

Egy fontos szabályt azonban minden mélyhűtött ételnél tartsunk be egészségünk érdekében: semmiképp se fagyasszunk vissza nyersen egyszer már kiolvasztott ételeket!

(Forrás: Lifehacker.com, kép: kesq.com)