Ráadásul ha valaki ódzkodik az alkoholos ital fogyasztásától, annak is van egy remek tippünk: ugyanez a kutatás azt is állítja, hogy a fogszuvasodás ellen a szőlőmag kivonat is hatékony védelmet nyújt. Ezek az eredmények különösen bíztatóak, hiszen megnyitják az utat a természetes alapanyagokból készült fogápoló termékek előtt.
A probléma pedig, melyre megoldás nyújt egy pohár bor is akár, nem kicsi. A spanyol kutatócsoport egyik tagja, Maria Victoria Moreno-Arribas szerint ugyanis a fogakkal kapcsolatos betegségek igen elterjedtek az egész világon. Az emberiség 60-90 százalékát érintik olyan bajok, mint az ínygyulladás, vagy a foghullás.
A probléma azzal kezdődik, amikor bizonyos baktériumok összegyűlnek a szájban és ott egy speciális biofilm réteget alkotnak, amit utána nagyon nehéz kiírtani. Később fogkő alakul ki belőlük, savat termelnek, ami aztán szép lassan elkezdi a fogainkat pusztítani. Természetesen fogmosással, a fogkrémekben található fluoriddal és egyéb módszerekkel hatékonyan küzdhetünk ellenük, de a lehetőségeink igen korlátozottak.
Egy korábbi kutatásból már annyi valószínűsíthető volt, hogy a szőlőmagolaj-kivonat lelassíthatja a baktériumok szaporodását, ezért a mostani kutatás ennek a mélyére akart ásni, hogy lássák, megakadályozhatja-e teljesen a fogszuvasodás kialakulását.
A kutatók biofilm formájában tehát olyan baktériumtenyészeteket fejlesztettek ki, melyek a szájban is megtalálhatók, majd ezt a biofilmet különféle folyadékokba mártották pár perc erejéig. A folyadékok között volt vörösbor, alkoholmentes vörösbor, szőlőmag-kivonattal dúsított vörösbor, víz és 12 %-os etanol. Mindezek közül a leghatékonyabbnak a vörösbor bizonyult, akár alkoholos, akár alkoholmentes, akár szőlőmag-kivonatos verzióban.
Konklúzióként megállapíthatjuk, hogy ha úgy érzi, szívesen felhörpintene egy pohárka vörösbort a vacsorájához, nem kell visszafognia magát, ezzel még jót is tesz az egészségének. Persze azért ne feledkezzen meg az esti fogmosásról sem!
(Kép: redorbit.com)