Jump to content

Öt évvel korábban érnek a mai gyerek, mint száz évvel ezelőtt

2014. 08. 09. 15:08

A mai gyerekek öt évvel hamarabb érik el a pubertáskort, mint száz évvel ezelőtt. A változás hátterében pedig a túlsúly áll, amely megváltoztatja a fiatalok hormonháztartását.

1920-ban átlagosan 14,6 éves korukban léptek a pubertáskorba a lányok, egy 2010-es felmérés szerint azonban ez mára 10,5-re csökkent. A fiúk lassabban érnek, náluk egy évvel később következik be a változás. A Plymouth egyetem tudósai szerint ennek a jelenségnek a hátterében az egyre nagyobb méreteket öltő elhízottság áll. A gyerekek testsúlyának egészségtelen mértékben való növekedése ugyanis igen rossz hatással bír a hormonháztartásukra is, emiatt lépnek a pubertás korba jóval hamarabb.

Korábbi tanulmányokból az is kiderült, hogy az elhízottság megnöveli a gyerekek hajlamát a rákos megbetegedésekre, cukorbetegségre és szívproblémákra, illetve a későbbi, felnőtt életük során még több egészségügyi problémákat is okozhat a túlsúly.

A kutatócsoport 347 5-15 éves iskolást vizsgált meg. Ebből megállapították, hogy azok a gyerekeknek a szervezete, akik már öt éves korukban nehezebbek kortársaiknál, több nemi hormont termel.

Ez a tendencia a lányok esetében még inkább szembeszökő volt. Egy bizonyos nemi hormon ugyanis, mely az ösztrogén szintért felelős, bár alapvetően magas a fiatalabb gyerekek szervezetében, a pubertás kort megelőzően termelése alábbhagy, hogy megkezdődhessen a test természetes érési folyamata.

A kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy milyen korai fázistól van hatással a korai pubertáskorra a testsúly megnövekedése. A kettő közötti összefüggést igen jelentősnek találták.

-Az eredményeinkből kiderül, milyen káros hatással lehet az egészségre és a gyerekek fejlődésére az elhízás. Az, hogy a pubertás kor hamarabb köszönt be a túlsúlyuk miatt, a gyerekek fizikai és pszichológiai állapotára is igen kedvezőtlenül hat.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a gyermekkori elhízottságot a 21. század egyik legnagyobb megoldandó problémájaként értékeli, ezért komoly és mihamarabbi lépéseket sürget az ügyben.

(Kép: sheknows.com)