Jump to content

Rövidesen az anyák már nem a testükben hordják ki a gyermekeiket

2014. 08. 14. 18:23

A Dailymail megkeresett egy magyar jövőkutatót, István Zoltánt, aki szerint 2034-re már mesterséges méhekben fognak fejlődni az embriók – az anya testén kívül.

Már 2001 óta folynak kísérletek az ectogenesisre, vagyis a mesterséges szövettenyésztésre. A folyamat során a magzat a méhen kívül, mesterséges körülmények között fejlődik. István Zoltán szerint 30 év múlva ilyen mesterséges méhekben fognak születni a babák. Eddig ezt az elképzelést csak egereken tesztelték, ahol placenta gépekre kapcsolt egérembriókat tenyésztettek.

Az eljárás mellett kampányolók azt hangoztatják, hogy ezzel kisebb lehet a vetélés kockázata, mert könnyebb lesz ellenőrizni a magzatok állapotát. Ugyanakkor az eljárás komoly etikai aggályokat vet fel, és átrendezheti a társadalmi szerepeket. Kétségtelen, hogy lazítja az anya és a gyermek közötti szoros köteléket, és olyan társadalmi berendezkedést vetít elő, ahol kétszer is meggondolnánk, hogy élni szeretnénk-e.

A mesterséges méh tápanyagot és oxigént juttat a magzatnak, a szerkezet pedig egy placenta gépre lenne csatlakoztatva, amelyen keresztül figyelemmel követhetnénk a magzat szívverését, súlyát és fejlődését. Ez az eljárás kedvezhet azoknak a nőknek, akik természetes módon nem lennének képesek kihordani egy babát, de felváltaná a béranya szükségességet egyes hetero- és a homoszexuális párok esetében.

István Zoltán, jövőkutató szerint a technológia már létezik, és 30 éven belül szélesen elterjedt lesz. Akadálya lehet viszont a nem elhanyagolható mértékű jogi és etikai problémák.
- Kétségtelen, hogy az emberi test szükségessége nélküli kihordás őrülten hangozhat. Bár a technológia elérhető, kérdéses, hogy az emberek bizalommal használnák-e. – mondja Zoltán.

2012-ben Andrea Dworkin, feminista, kritikáit fogalmazta meg a technológiával szemben:
- A nőknek már megvan a lehetőségük és hatalmuk arra, hogy férfiak nélkül éljék az életüket, viszont elég bölcsek voltak ahhoz, hogy a férfiakat válasszák. Az igazi kérdés az, hogy egy ilyen technológia birtokában a férfiaknak mi szüksége lenne a nőkre?

Soraya Chemaly író, hozzátette:
- Jobboldali, a választás lehetőségét bíráló aktivisták bizonyára örülnek az abortusz lehetséges alternatívájának, de ezúttal az anyaság definíciója miatt vitatkoznának. Nincs garancia arra, hogy ezek a változások valóban a nőket segítenék, akik jelenleg éppen a döntéseik szabadságáért harcolnak.

 

Forrás: www.dailymail.co.uk

(Fotó: rhrealitycheck.org)