Jump to content

Na ez nem ebola!

2014. 08. 28. 17:23

Ön is gyakran lát a szeme előtt lebegő kis furcsa, baktérium-szerű foltokat? Ezt a jelenséget az emberek 70 százaléka tapasztalja. De mégis mitől úszkálnak a látómezőnkben ezek a különös kis alakzatok?

Ezek tulajdonképpen árnyékok, amit az üvegtestben – a szem legnagyobb részét alkotó kocsonyás anyagban – lévő összetevők okoznak. A szembe jutó fénynek át kell jutnia az üvegtesten, hogy elérje a szem hátulsó részén található retinát. Ez a kocsonyás anyag többnyire vizet tartalmaz, de fehérje és más anyagok is fellelhetők benne.

Az úszkáló dolgok valójában összetapadt fehérjék az üvegtestben. Ezek a nyúlós, összetapadt kis csoportosulások a fény útjába állnak, és árnyék keletkezik mögöttük a retinán. Az úszkáló, baktérium-szerű foltok áttetszőeknek látszanak, és hosszabb időn keresztül figyelhetjük meg őket, ha jelentkeznek.

Néha apró vérömlenyek okozzák a jelenséget, amikor az apró kis sejtek a vérben behatolnak a kocsonyás állagú üvegtestbe. Ilyenkor füstös, homályos alakzatok jelennek meg, és a vér felszívódásával eltűnnek.

Végül van egy harmadik ok is, amiért ilyen szokatlan dolgokat láthatunk. Az idő előrehaladtával, ahogy öregszünk, az üvegtest elkezd zsugorodni. Ennek következtében szennyeződések juthatnak be a kocsonyás anyagba, ami úszó pókhálók látványát okozhatja.

Az üvegtesti homály akkor lesz észlelhető, ha fényes dologra nézünk, vagy az égre. Jellemzően azt lehet észrevenni, hogy a szem mozgatásával ezek az úszkáló alakzatok is együtt mozognak. Tulajdonképpen ártalmatlan jelenségről van szó, azonban ha valakit nagyon zavarnak a látómezejében lévő foltok, megfontolandó a szemműtét lehetősége.

 

www.iflscience.com

(Fotó: www.medicinenet.com)