Jump to content

Kívánunk, de vajon helyesen és jót?

2016. 12. 23. 19:00

Voltál már elgondolkodóban, netalán kényelmetlen helyzetben amiatt, mert elbizonytalanodtál, hogy valamit hogyan is kell helyesen írni? Még a jó helyírással rendelkezők számára is vannak olyan szavak, amelyek kételyeket ébresztenek.

Akik egy adott nyelvet beszélnek, általában nem csapják fel a megfelelő oldalon a helyesírási kéziszótárt. Leírják legjobb tudásuk szerint azt, amivel érzéseiket, kívánságaikat, gondolataikat ki szeretnék fejezni. Ebbe aztán olyan ötletszerű formákat is belevisznek, amelyet többen, sokan átvesznek. A helyesírásban azonban szabályok vannak, amelyeket illendő betartani akkor, ha jól akarjuk nyelvünket használni. Még a jó helyesírók el meginoghatnak tudásukban, de semmi gond, mert a szótár segít.

Jönnek az ünnepek, és sorra kívánunk boldog karácsonyt. Vagy Karácsonyt kellene kívánni, nagy k-val? És hamarosan jön az új év, vagy Új év, netán újév és annak nagy változata az Újév?

Sokan úgy írják le, ahogy esik, úgy puffan, hiszen mindenki megérti mit is akarunk kifejezni. Azonban akik szeretnének helyesen írni, kérdés merülhet fel bennük, hogy mikor kell nagybetűt és kisbetűt használni, valamint egyben vagy külön írva írjuk helyesen a szavakat?

Gyakori, hogy az emberek Áldott Karácsonyt szoktak kívánni egymásnak. Képeslapon, közösségi fórumokon gyakori vendég, hogy az ünnepeket nagybetűvel írjuk. Helyesen azonban minden ünnepet kisbetűvel kell kezdeni. Ha boldog karácsonyt kívánunk valakinek, akkor nem alacsonyítjuk le az ünnep hangulatát és mivoltát, csupán a szabályoknak megfelelően közöljük a kívánságunkat. Hiába a szabály, mégis nagybetűssé tesszük az ünnepeinket, nemcsak a karácsonyt, hanem más nagy napot is. Az Anyák Napja, a Karácsony, a Nőnap is azért népszerű nagybetűkkel, mert valószínűleg sokan nyomatékosítani akarják az ünnep lényegét, érzelmi töltetettel ruházzák fel. A nyelvész szakemberek ezt nevezik érzelmi alapon nagy kezdőbetűsítésnek. Ilyen alapon érzelmi alapot viszünk tehát a boldog Újévbe is, ami igazából újév.

És meg is érkeztünk az újévhez, vagy az új évhez. B.ú.é.k.! Vagyis „Boldog új évet kívánok” hangos felkiáltással, vagy leírt üdvözléssel köszöntjük ismerőseinket. Ha ebben a formában írjuk le, akkor teljesen jól járunk el. Az érzelmi töltettel ellátott B.Ú.É.K. és a BÚÉK abszolút érzelmektől buzog, valamint a figyelmet is sokkal jobban felkeltik a nagybetűk. És akkor most egyben vagy külön?

Az újév elméletileg az év első napját jelenti, az új év azonban a rövid idő óta tartó évet. Az újév az év első napja, mégis sokkal inkább magába foglalja december utolsó napjait, sőt január első napjaira is használni szokták. Az új évet azonban a hamarosan kezdődő vagy rövid ideje már tartó évre értjük. Egy másik magyarázat szerint az újév maga az ünnep, az év első napja, míg az új év a rövid ideje tartó év. Tehát, ha valakinek boldog újévet kívánunk, akkor lényegében azt kívánjuk neki, hogy aznap, azaz csakis január elseje legyen boldog. Logikus azonban, hogy egész évre szánunk jót szeretteiknek, barátainknak, ezért helyesebb, ha 2017-re akarsz valakinek minden jót kívánni, akkor boldog új évet kívánj!

(Forrás: marmalade.hu | szepnapom.hu, happynewyear2017images.net/képek)