Jump to content

6 tudományos magyarázat arra, hogy miért utáljuk a hétfőket

2014. 12. 08. 11:18

Valószínűleg nem sok ember szaladgál ma a világban azon ujjongva, hogy végre újra hétfő van. De mi az oka a mérhetetlen ellenszenvünknek a hét első napja iránt? Íme a tudományos magyarázat, miért utáljuk a hétfőket:

-Mert megzavarja az alvásritmusunkat:

Az emberek alvásritmusa igen érzékeny, gondoljunk csak bele, hogy felborítja azt a félévenkénti óraátálítás, vagy ha nagy ritkán elrepülünk egy másik időzónába. Ennek ellenére mégis komolyan megkavarjuk a természetes ritmusunkat minden egyes héten, hiszen a hétköznapok strapáját hétvégén igyekezzük kipihenni. Ilyenkor úgy érezzük, végre lehet gátlástalanul az ágyban lustálkodni. Igen ám, de az a plusz egy-két-három óra is elegendő ahhoz, hogy megzavarja az alvásciklusunkat, így nem csoda, ha a hét elején jóval fáradtabbak vagyunk, mint péntek este.

-Mert magányosak vagyunk:

A magány az egyik igencsak fura oka annak, hogy levertnek érezzük magunkat hétfő reggel. Az emberek ugyanis alapvetően társaslények, akik leginkább akkor érzik jól magukat, ha másokkal együtt lehetnek. Hiába voltunk csupán két napot távol a kollégáinktól, hétfő reggel ellenállhatatlan vágyat érzünk egy gyors pletykálkodásra az iroda konyhájában, hogy ezáltal is újra a közösség részének érezzük magunkat.

-Mert nem bírjuk a hirtelen változásokat:

Kutatók megállapították, hogy ha az embereket arra kérik, hogy rendszeres időközönként jegyezzék fel az érzéseiket, abból kiderül, hogy hétfőn semmivel sem rosszabb a kedvük, mint kedden, szerdán, vagy csütörtökön. A péntek azért képez itt kivételt, mert aznap legtöbbünk már a hétvégére hegyezi magát, ami igencsak feldobja az érzelmeinket. Azonban ha arra kérnek fel embereket, hogy emlékezzenek vissza, melyik nap volt a legrosszabb, akkor szinte kivétel nélkül mindenki a hétfőt teszi meg bűnbaknak. Ennek valószínűleg az áll a hátterében, hogy a kellemes vasárnap után túlságosan nagy változásként éljük meg a dolgos hétfőket.

-Mert magunkkal sem vagyunk kibékülve:

Mivel az emberek nagy része a hétvégét használja ki, hogy leeresszen egy kicsit, ilyenkor rendszerint sokkal többet eszünk, iszunk, vagy dohányzunk. Ennek azonban káros következményei vannak az egészségünkre, nem csoda hát, ha vacakabbul érezzük magunkat hétfőre virradólag. Ráadásul ilyenkor, és éppen emiatt szoktunk nagy fogadalmakat is tenni, hogy belekezdünk a diétába, vagy végleg leszokunk a cigarettázásról. Nagy ígéreteket tenni pedig legalább annyira felemelő, mint amilyen kellemetlen a kivitelezésük...

-Mert ilyenkor tényleg rosszabbul vagyunk:

Ha nem érzed magad kicsattanóan egészségesnek hétfőn az azért van, mert valóban nem vagy egészséges. Kutatók megállapították, hogy még a legtudatosabban táplálkozó emberek is többet nyomnak hétfő reggel, de ilyenkor sokkal nagyobb az esélyünk a sztókra és a szívrohamra is.

-Mert utáljuk a munkánkat:

Egy felmérés szerint az emberek 70%-a rühelli a munkahelyét, ezért nem csoda, ha elkap bennünket –akár már vasárnap este- a hétfői búskomorság. Ennek a tényezőnek a másik érdekessége, hogy az új állásra jelentkezések 37%-át kedden küldik el a pályázók. Azaz a szörnyűséges hétfő utáni másnapra érik meg legtöbbünkben a váltás gondolata.

(Mental Floss, kép: funny-pictires.picphotos.net)