Amerikai kutatók 16.178 ötven és annál idősebb ember adatait vizsgálták meg. Az alanyok közül sokan voltak olyanok is, akiknél már korábban jelentkeztek depresszióra utaló tünetek. Kiderült, hogy a tizenhatezer ember közül tizenkét év alatt 1192-nek volt dokumentálható agyvérzése.
A kutatók arra is rávilágítottak, hogy azoknak az embereknek, akik két egymást követő beszélgetés során depressziós tüneteket mutattak, kétszer akkora volt az esélye az agyvérzésre, mint azoknak, akik nem szenvedtek kedélybetegségtől. Azoknak pedig, akik az első interjú során volt depressziójuk, ám a másodikra elmúltak a tüneteik, 66%-kal volt nagyobb a sztrókra való esélyük. A kutatók állítása szerint több, mint két évnek kellett eltelnie ahhoz a kedélybetegség összes tünetének elmúlása után, hogy azok már ne befolyásolják az agyvérzésre való hajlamunkat.
Mindebből annyi szűrhető le, hogy a depressziónak sokkal hosszabb távú hatása van a szervezetünkre, mint azt addig gondoltuk volna.
Korábbi kutatásokból arra is fény derült, hogy a depresszió számos egyéb kárt is okoz a szervezetünknek: megnöveli a vérnyomást, gyulladást vált ki, illetve a szív- és érrendszeri problémákra is ráerősít. Ezen valószínűleg az sem segít, hogy a depressziós emberek nagyobb valószínűséggel cigarettáznak és fogyasztanak alkoholt, illetve fizikailag is kevésbé aktívak, mint társaik.
(Kép: athinkingchristian.com)