No, de mit csináljunk akkor, ha nincs a kezünkben a mindent tudó apró készülékünk? Ahogy volt élet azelőtt is, mielőtt betört volna életünkbe az okos technika, úgy utána is van, ha úgy döntünk, hogy kis időre mellőzzük azt. Mihez kezdjük a technika nélküli létben? A legjobb, ha a természetbe térünk vissza. A növények, állatok közelsége, a friss levegő szinte kitisztítja az ember szellemét, lelkét. Az olvasás egy másik kikapcsolódási lehetőség, amely ugyancsak másfelé tereli az elmét. A saját gondolatainkba merülhetünk akkor is, ha egy felnőtt színezőnek ülünk neki. Ha az agy trenírozását szeretnénk elérni, akkor megoldást jelenthet a rejtvényfejtés.
Az okos eszközök használatával lehetővé vált, hogy ne kelljen annyi mindent az eszünkben tartani, de ez az élet elkényelmesíti az elménket is. A rejtvények azonban úgy adnak lehetőséget a kikapcsolódásra, hogy ahhoz nem kell technikát használni.
Ha magadon is észrevetted már, hogy agyad tompa, szétszórt vagy, elfelejtesz fontos dátumokat, időpontokat, és ez már a kellemetlenség határát súrolja, akkor valamit tenni kell azért, hogy visszahozd magadat. Gondoltál már arra, hogy erre a sudoku is jó lehet?
Tudod, az az elmét mozgató logikai játék, amelyben számokkal teli rubrikák vannak. A cél az, hogy egy szám csak egyszer szerepelhessen vízszintesen, függőlegesen és a négyzetekben is. Maga a sudoku japán kifejezés is ezt jelenti. Az a játék, amelyet ma ismerünk és megtalálunk újságokban, azt egy amerikai férfi, Howard Garns készítette el még 1979-ben. A 80-as évek vége felé már Japánban is hódított, de a nemzetközi sikerre még várni kellett.
Azóta viszont a rejtvényújságok, magazinok játékai között biztosan megtalálható a sudoku és vannak kimondott sudoku rejtvényújságok is.
A sudoku számainak kitöltése kezdetben nehezebben mehet. Rá kell jönni a játék mikéntjére. Minél több, könnyebb sudokut tudunk magunk mögött, a következők annál könnyebben fognak menni. Egy idő után már semmi újat nem adnak a kis sudoku táblázatok, ezért szinte kívánni fogjuk a nagyobbat, a bonyolultabbat. Még a rutin és a gyakorlott mezőkitöltő is megakadhat néha, de ilyenkor nem az abbahagyás a legjobb módszer. Éppen ez az, amire a sudoku kiváló. Nemcsak megdolgoztatja a hosszú távú memóriánkat, hanem a kitartásunkat és a türelmünket is fejlesztheti.
A sudoku a számok nyelvén szól hozzánk. A sudokuban az a jó, hogy akár teljesen kezdők is kitölthetik a táblát. A logikai játék kis mezőkkel is játszható. Az alap sudoku 9x9-es mezőkből álló táblázat, amelybe a számokat 1-9-ig kell úgy elhelyezni, hogy egy-egy számjegy csak egyszer szerepelhessen minden sorban és oszlopban. Ez a játék tehát fejleszti a logikát, és mindenki más stratégiát dolgoz ki magában, hogy felmérje, milyen számok hiányoznak, és hogyan lehetne azokat úgy pótolni, hogy helyes legyen a megoldás.
Aki visszatér okostelefonja babrálásához, azonban úgy érzi, hogy a sudokut szívesen játszana még, akár applikáció formájában is megteheti.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!