Mindenki irtózik a fekete kis élősködőtől, amelyik csak arra vár, hogy az áldozata megközelítse őt, és már él is az alkalommal, hogy teleszívja magát a gazda vérével. Irtózunk attól, amit tesz velünk és az állatokkal, és utáljuk, hogy a vérünket használja fel saját létfenntartásához. Arról pedig még szót sem ejtettünk, hogy betegségeket terjeszthetnek a kullancsok azzal a tevékenységükkel, amelyet igyekszünk elkerülni.
Kullancsriasztó szereket vásárolunk, cseppentünk, bekenünk, fújunk, és még a védekezési manőverek ellenére is előfordulhat, hogy magunkban találunk egy fekete apróságot. Ezek a vérszívó élősködők nem kímélnek sem embert, sem állatot, és még a pici gyerekeket is megtámadják. Erre bőven megvan az esélyünk, ugyanis egyetlen nőstény kullancs szezonálisan akár kétezer újabb kullanccsal áldja meg a természetet.
Gusztustalan, nemkívánatos (és akkor még nagyon finoman fogalmaztunk) állatnak tartjuk a kullancsot, amelyet egyáltalán nem szívesen tűrünk meg magunkon. Sokat teszünk azért, hogy elkerüljük közvetlen találkozásunkat, de még így is szembeszülhetünk a ténnyel, hogy bennünk, vagy másban megtelepedett egy kellemetlen vérszívó. Már a praktikák járnak az eszünkbe, amelyeket még gyermekkorunkban alkalmaztunk a vérszívók eltávolítására. Órajárással ellentétes irányba csavargatni a bőr felszínéből kilógó állat testét, zsírral vagy vajjal bekenni a kullancs testét, hogy megfulladjon. Ugye milyen ismerős? Tudunk még szolgálni a gyufafejes megoldással. Ezt ismered? Annyit jelent, hogy egy hagyományos gyufát kicsit be kell nyálazni és a bőrbe fúródott, éppen lakmározó kullancs teste mellett körkörösen haladva kell ingerelni a kullancsot. A nedves foszfor illata annyira irritálja a kullancsot, hogy elméletileg önként és dalolva fogja elhagyni a gazdatestet. Ezek azok a praktikák, amelyek már évtizedek óta a köztudatban vannak, és talán még alkalmazzuk azokat.
Sokkal inkább kedvelt megoldás az, amikor a kullancs kiszedéséhez hagyományos szemöldökcsipeszt használunk. Arra kell ügyelni, hogy a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg a kullancs testét, ügyelve arra, hogy ne nyomjuk vissza a gyomortartalmat az emberi szervezetbe. Nincs más dolgunk, mint egyszerűen kihúzni a kullancsot a bőrből. Így még az undorító állathoz sem kell hozzáérnünk.
Létezik speciális, gyógyszertárban kapható kullancskiszedő csipesz is, amellyel a vérszívó teste köré kell helyezni a csipeszt, egy-két csavarással pedig szó szerint ki kell tekerni a bőrből az élősködőt.
Ha nincs speciális, a kullancs eltávolításához kialakított csipeszünk, de még szemöldökcsipeszünk sem a közelünkben, akkor megteszi egy cérnadarab is. A kullancs nyaka köré tekert cérnát megszorítva kihúzhatjuk a bőrből.
Még véletlenül se használj a vérszívó eltávolításához éles és hegyes tárgyat, mert az ilyen kísérlet során nagy az esély arra, hogy a vérszívó potrohát felsértjük és az akár fertőzött béltartalom a gazdatest szervezetébe kerül.