Jump to content

Fagyos végtagok, testrészek, akár komoly sérülés is lehet belőle

2016. 12. 20. 17:00

A mínuszok nappal is repkednek, éjszaka pedig még alacsonyabbra ereszkednek a higanyszálak. Figyelni kell most emberre és állatra is, hogy a hideget ne szenvedje meg senki. A kint tartózkodásunk ideje alatt is ügyelni kell a réteges öltözködésre, hogy elkerüljük a fagyást.

Az adventi vásárok idejét éltük az utóbbi napokban. Sokan keltek útra, hogy a meghitt ünnephez hozzájárulva beszerezzék az ajándékokat és minden más fontos tartozékot. Ez azzal is jár, hogy sokat vannak úton és a szabadban az emberek. De ne mindig a vásárláson legyen a hangsúly, sokan kelnek útra téli túrára. A téli táj legalább úgy elkápráztat, mint más évszakokban, a karcos, friss levegő jó hatással van az emberre. Ha azonban nem vagyunk elég elővigyázatosak, nem a megfelelő öltözéket választjuk, fagyási sérüléseket szenvedhetünk. Ezt azt jelenti, hogy ha nem védjük testünket, akkor az adott részen, jól körülhatárolt területen a szövetek túlhűlnek, és akár roncsolódhatnak is.

A városban élő emberek inkább csak átfáznak, de nem kell fagyási sérüléssel számolni, azonban a hajléktalanok nagy veszélyben vannak hideg időben. Ha városiként nem fenyeget kihűlés, fagyás, meleg otthonunkba vissza tudunk vonulni, akkor is lehetünk felelőtlenek téli kirándulások, sportok közben. Közülük kerül ki a legtöbb fagyási sérülést elszenvedő. A legjellemzőbb, hogy a lábujjak, azok közül is a nagylábujj sérül meg, nagyjából fele fagyási sérülés érinti az ujjakat, a feji fagyással is számolni kell. A kiálló testrészek, úgymint a fülek és az orr érzékenyebb, nem is védi sokszor semmi, ráadásul érzékenyebbek is, így megfagyhatnak.

Mint említettük vannak a testünkön olyan érzékenyebb részek, amelyek a hideget sokkal jobban megszenvedhetik, mint mások. A szövetek más mértékben veszélyeztetettek, mert a kisebb víztartalmúak sokkal inkább ellenállnak, mint mondjuk az idegek és az izmok. A fagypont alatti hőmérsékletben való hosszas tartózkodás eredményeképp a sejtekben található víz megfagyhat, amely viszont a sejtek roncsolásához vezethetnek. A szervezet a fagyás ellen úgy próbál védekezni, hogy az ereket összehúzza. Ezzel a módszerrel csökken a test hőleadása, azonban a sejtekben oxigénhiányos állapotba kerülhetnek, víztartalmuk is kevesebb lesz. A vér állaga sokkal sűrűbbé válik, beindul a trombusképződés és a szomszédos területen is hasonló állapot áll fent, emiatt a szövet elhal.

Téves lenne azt gondolni, hogy csakis mínusz fokokban képes a szövet megfagyni. Már a plusz néhány fok esetében is bekövetkezhet a rosszabb vérellátású testrészek fagyása. Érszűkületes betegek és idősek esetében különösen figyelni kell erre.

Megfelelő öltözettel kell védekezni a fagyás ellen. Olyan ruházkodás szükséges, amelyben az izzadás a legkisebb mértékű, mert az tovább növeli a fagyás veszélyét. A szűk ruhanemű, lábbeli akadályozza a megfelelő vérellátást. Kerülni kell a fém ékszerek viselését. A nem megfelelő ruházkodás mellett a test gyorsabb lehűléshez vezethet az alultápláltság, az ittas állapot, a fáradtság.

(Forrás: marmalade.hu | weather.com, favim.com/képek)