Jump to content

Nyolc óra munka- tényleg kell dolgozni ennyit?

2016. 08. 26. 18:01

Új személetmód ütötte fel fejét a gazdasági szcénában, ami a heti harminc órás munkarendet tartja érdemesebbnek. Itthon nem ritka a heti ötven óra, de úgy tűnik a kevesebb munkaóra nagyobb produktivitást eredményez. Hogy is van ez?

 

 

Heti harminc óra egy munkahétre lebontva az testvérek közt is napi hat órát jelent. Elképzelhetetlen, ábránd, csoda? Kicsit, de a svédeknél működik, sőt nagyobb gazdasági hasznot is hoz, mint a hagyományos negyven órás hét.

Kevesebb munkaóra nagyobb munkakedv

A svédek már rég rájöttek, hogy nem éri meg az embereket halálra dolgoztatni, de sajnos a legtöbb gazdaság még nem áll készen ilyesfajta váltásra, annak ellenére, hogy a gondolat már a vezető piacgazdaságok üzleti szereplőinek fejében megfogant.

Magyarországon a heti ötven órás munkahét sem ritka, sőt. De több kutatás is azt igazolja, hogy a kevesebb munkával töltött óra nagyobb produktivitást eredményez. A miértre egyszerű a válasz:

Először is:

Folyamatosan, egész nap koncentrálni egy adott munkafeladatra nagyon kimerítő és unalmas. A legnagyobb sztahanovista is elfárad az ötödik, hatodik óra környékén és tűréshatárát is feszegeti. Nyolc óra munka során nehéz hiba nélkül összpontosítani, főképp, ha az embernek átfut az agyán, hogy mennyi dolga lenne még otthon, itt-ott, és még edzeni akar vagy barátokkal találkozni. Frusztráló, hogy nem marad rá ideje, a frusztráció pedig a munka minőségének rovására megy. De, ha csak hat órát kell bent tölteni, több idő marad mindenre, az a plusz két óra pedig a világ megváltására is elég olykor.

Másodszor:

Sokkal lelkesebben megy az ember dolgozni, ha tudja, hogy csak hat órát kell dolgoznia, azonos fizetésért. Ezt nem kell túlmagyarázni: lelkesedés, teljesítés, kevesebb hiba, jó kedv.

Harmadszor:

Kevesebb munka, több szabadidő. Több szabadidő, kiegyensúlyozottabb személyiség. Miért? Mert több idő marad a kikapcsolódásra, a stresszlevezetésre a feltöltődésre. Olyan dolgokra is jut az embernek ideje, mint az egészséges életmód, sport (ami köztudottan flow élményt nyújt), szociális élet, vagy csak egyszerűen néhány szabad óra magadra, relaxálásra.

A dolgozók a harminc órás munkahéttel sokkal boldogabbá és kiegyensúlyozottabbá válnak, mert kevesebb stressznek vannak kitéve és több idejük marad minden másra. Ez az adott cégre, és az összgazdaságra is jó hatást gyakorol, mert a kipihent, jókedvű ember nagyobb produktivitásra képes. Ráadásul kevesebbszer is betegednek meg. Mindez nem légből kapott eszmefuttatás, hanem a svéd munkarendszer összegzése.

Ugye, hogy jobb lenne, a harminc órás munkahét? Kár, hogy a legtöbb gazdaság még nem áll készen rá.

 

Még több izgalmas cikkért keresd a  Marmalade facebook oldalát! 
Forrás: marmalade.hu  | Kép: wikimedia.org