Jump to content

Rubik-kultusz

2016. 06. 20. 19:00

Létezik egy hungarikum, egy játék, egy agymozgató, amely versenyre, rekordok megdöntésére késztet sokakat és nemcsak hazánkban, de a világban mindenhol. A Rubik-kockának története, kultusza van.

A Rubik-kockát kitalálójáról, Rubik Ernőről nevezték el. 1974-ben találta fel a bűvös kockát, és néhány évre rá megkapta szabadalmat is. Az 1944-ben született Rubik Ernőnek édesapja is híres, bár egészen más területen, mint a fia, ugyanis hazánk egyik leghíresebb repülőgép-tervezője. Sőt, Rubik Ernő fia is a zenei pályán tevékenykedik, ismert jazz-zongorista.

Amikor szabadalomra került a Rubik-kocka, hazánkban is kaphatóvá vált. A megálmodott bűvös kocka elkészítése okozott némi bonyodalmat, hiszen a kocka mindhárom tengelye körül elforgathatónak kell lennie ahhoz, hogy kirakhassák. A technika viszont fejtörést okozott. Arra döntött végül a feltaláló, hogy maguk a kockaelemek lesznek különlegesen kialakítva, így stabilan összetartanak az elemek, mégis elcsúsztathatók lesznek egymáson. Nem is gondolnánk, de a belső mechanizmus kifejlesztéséhez a Duna kavicsaiból merítette az ötletet, hiszen a sima felületek egymáson könnyen elcsúsznak. Mint tudjuk, a Rubik-kocka színes, fehér, sárga, narancssárga, piros, zöld és kék színekben pompázik.

Nem mindig Rubik-kocka volt a találmány neve. A feltaláló a bűvöskocka nevet adta saját alkotásának, később nevezték el Rubik-kockának.

1980-tól már tizenhat országban árusították a magyar kockát, az év játékának is kinevezték és a Modern Művészetek Múzeumában is helyet kapott a Rubik-kocka New Yorkban. Számos más elismerést is kapott Rubik Ernő kockájáért, úgymint Állami Díj, Jedlik Ányos-díj, Kosstuh-díj.

Rubik Ernő iparművészeti szakközépiskolában tanult, majd építészmérnöki diplomát szerzett és tanult belsőépítészetet, szobrászatot is. A kockát eredetileg az iparművészeti főiskolásoknak szánta, mint szemléltető eszköz.

Kimondani is sok, hogy mekkora a lépések variációjának száma, de minimum 20 lépésből kirakható a kocka. A 20 tehát egyfajta isteni számként van emlegetve azok között, akik forgatják e logikai játékot.

Ma már nem csak az a cél, hogy a színeket egy oldalra forgassák, hanem szemet bekötve, egy kézzel, gyorsaságra törekedve rendeznek világversenyeket.

Azóta számos rekord dőlt meg, a leggyorsabbnak 2011-ben egy ausztrál férfi vált az 5,66 másodperces kirakással. SpeedCuber-nek, azaz gyorskockázónak nevezik azokat, akik profi szinten, bravúros gyorsasággal forgatják ki a színeket. Maga a feltaláló nagyjából egy perc alatt rakja ki a saját találmányát.

Rubik Ernő a mai napig nagyon aktív, tanít, szoftvereket fejleszt és más játékok kitalálásán is dolgozott: Rubik-gömb, Rubik-óra, bűvös dominó.

(Forrás: astar.tv, fukarf.com/képek)