Allergiát okozhatnak pollenek, atkák, állatok szőre és mérge, penészspórák, gyógyszerek, élelmiszerek, nehézfémek, vegyszerek, és még sok más. A mai világban ezek közül nehéz nem találkozni valamelyikkel, ráadásul a klímaváltozás bizonyos allergén anyagok térhódításának is kedvez. Európában egyre magasabb a pollenszint. Ez azért van, mert a szén-dioxid hatására a növények gyorsabban növekednek. A fotoszintézishez szén-dioxidra van szüksége a növényeknek. Az autóknak és másnak köszönhetően ebből az anyagból egyre több kerül a levegőbe, emellett emelkedik a hőmérséklet is, amelyek mind kedveznek ahhoz, hogy a növények jóval gyorsabb növekedési fokozatba kapcsoljanak. A gyorsabban növekedés mellett nem őshonos, vagyis betelepült fajok is megjelentek. A pollenszezon hossza megnyúlik, a hideg évszak is jóval melegebb, mit régebben volt, így a pollenek eloszlása is mást mutat, mint korábban. A korábban megkezdődött virágzás mellett maga a virágok száma is megnőtt, így még több pollent eresztenek a légkörbe, vagyis az allergén anyagok száma is növekedik. Nemcsak az allergiások száma is egyre több, de maga az allergiás szezon is jóval korábban kezdődik, tovább tart és súlyosabb tüneteket produkál. Ha ez még nem lenne elég, a pollenszemcsékhez más káros anyagok is tapadnak, így azok tulajdonságai is megváltoznak. Könnyen megtörténhet az, hogy ha az adott pollen azelőtt nem okozott egészségügyi problémát, a más anyaggal társulva azonban alattomosan megmutatja hatását a közeljövőben.
Megfigyelhettük, hogy már tavasszal jelentkeznek olyan viharok, mint amelyek korábban csak nyáron voltak jellemzőek. Az egyre több ilyen jellegű vihar, zápor az erre érzékenyek esetében olyan asztmatikus rohamokat okozhatnak, amelyek a hirtelen nedvességváltozás következtében alakulnak ki. A talajhoz közeli légrétegben összegyűlt pollenszemcséket felveri az eső, így az allergénrészecskéket belélegezzük, amelyek felső légúti panaszokat okozhatnak. Ha pedig a pollenek eljutnak az alsóbb légutakba is, akár asztmatikus rohamot is előidézhet.
Mielőtt azt gondolnánk, hogy ez a kellemetlen, a klímaváltozással együtt járó jelenség, csak a nagyvárosok lakóit érinti, egyáltalán nem kerüli el a vidéki lakosokat sem.