Óvatosan vezetünk, mondják. Na persze, de az mit is jelent akkor, amikor az orrunkig sem lehet látni? Elsődleges és legfontosabb az, hogy az autó a megfelelő műszaki állapotban legyen. Alapjában véve fontos az autó felkészítése a téli időjárásra. Fontos, hogy a fék jól működjön, a téli gumik felrakása már régebben aktuálissá vált. Nyári gumival ilyen nyirkos, ködös és hideg időben vezetni nagyon veszélyes művelet. A fényszóróknak megfelelő erősségűen kell világítaniuk. A ködlámpát használjuk a legritkábban, ezért érdemes a tél beállta előtt ellenőrizni, hogy működnek-e. Nehogy akkor szembesüljünk azzal, hogy nem jók, amikor nagy szükség lenne rájuk. A biztonság kedvéért legyen az autó felszereltsége között jégkaparó, törlőrongy, jégoldó folyadék.
A ködlámpa használata akkor indokolt, ha tényleg köd van. Ha olyan rossz a látási viszony, hogy 100 méter alatti a látótávolság. Vagyis esős, kicsi párás, ködös időben nem célszerű azonnal a ködlámpát használni, ugyanis elvakítja a szembe jövőket, veszélyes. Ha igazán nagy köd van, és tényleg muszáj ködlámpázni ahhoz, hogy közlekedni tudjunk az utakon, figyelnünk kell a mögöttünk haladókra, a mögöttünk vezetőt ugyanis erősen zavarhatja a mi ködlámpánk.
Egy másik nagyon fontos tényező a ködös, nagyon rossz látási körülmények között a sebesség megválasztása. Az épség a fontos, ezért ne zavarjon az, ha a szokottnál jóval lassabban haladsz. Fő az emberi épség, éppen ezért ködös időben több időt szánj utazásra az átlagosnál. Az ilyen időjárásban a parkolásra is nagyobb figyelmet kell szentelni. Ne hagyjuk az autónkat az út szélén, ha mégis kénytelenek vagyunk, akkor feltétlenül használjuk a vészvillogót, hogy a többi sofőr számára jelzéssel legyünk ottlétünkről. Olyan helyre se álljunk, ahol nagyon szorosan meg kell közelíteni a másik autót.
A megfelelő sebesség mellet nélkülözhetetlen az, hogy nagyobb követési távolságot biztosítsunk, hogy ha az előttünk haladó autó hirtelen fékez, legyen elég idő és távolság arra, hogy mi is reagáljunk a helyzetre. Számolni kell azzal, hogy valamit észrevesz az ember az úton és fékez, netán bizonytalanabb sofőr halad előttünk.
Amúgy is kötelező, de ilyenkor még inkább győződjünk meg arról, hogy az autóban utazók mindegyikének be van-e csatolva a biztonsági öve.
Amennyiben lehetséges és választhatunk utazási időszakot, akkor a ködös időben mindenképp nappal keljünk útra. Akkor is nehéz nagy ködben vezetni, de éjszaka ez megsokszorozódva igaz.
(Kép forrása: her.ie)