A szilveszteri hangulathoz a jó hangulat, a tánc, a mulatság, a finom falatok és a pezsgő szervesen hozzátartozik. Nincs szilveszter pezsgő nélkül. Ilyenkor még azok is pezsgős poharat vesznek a kezükbe, akik egyáltalán nem rajonganak ezért a szénsavas italért. Aki kedveli, aki szívesen fogyaszt pezsgőt, az sem biztos, hogy mindent tud erről az italról.
Az talán a legvitathatatlanabb, hogy a klasszikus eljárással készült pezsgőt bontják meg leginkább ünnepekkor, különleges alkalmakkor. Aki pedig igazán megadja a módját és dohányos, a finom, minőségi pezsgő mellé elszív egy szivart is. A száraz, vagyis sec típusú pezsgőt és az extra száraz, vagy brut pezsgőt aperitifként szolgálják fel. Félszáraz pezsgő a demi sec, amely kiváló halételekhez, valamint a francia jellegű ételek mellé ajánlott. Az édes (doux) pezsgő mi máshoz dukálna, mint a desszertekhez?!
A pezsgő kimondottan unisex ital, azaz mindkét nem kezében jól áll a pezsgőspohár, és még csak korosztályhoz sincs kötve.
Ha azt szeretnéd, hogy mire a vendégek megérkeznek, a pezsgő íze igazán megnyilvánuljon, le kell hűtened. A legnagyobb hiba, ha gyorsan akarod ezt megtenni. Sose rakd a pezsgőt mélyhűtőbe, mert nem jól viseli a hirtelen változást. A rozé és a vörös pezsgőt 7-10 °C-on ajánlott inni, a fehér habzó italt pedig 4-7 °C-on. Hűtőben kell lehűteni, ám ha igazán gyorsan akarod megtenni, mert a helyzet úgy kívánja, akkor tedd a palackot egy vízzel és jéggel teli vödörbe. Akár a filmek szállodai szoba jelenetében, igaz? Figyelembe kell venned, hogy így tízpercenként 2 fokot hűl a pezsgő. Ha van idő rá, akkor is érdemes ezzel a vödrös változattal hűteni a habzó italt, amely nagyjából fél órát vesz igénybe.
Az igazán stílusos vendégfogadók fehér asztalkendőbe csomagolva kínálják fel a pezsgőt, miután a vödörből kivették azt. Éttermi szituációt teremthetünk saját otthonunkban, ha igazán megadjuk az ünnepnek a módját.
(Kép forrása: blockandgrinder.com)