Évtizedek óta tartanak nagy, világszintű tárgyalásokat, hogyan lehetne óvni bolygónkat. Idén Franciaországban rendezik meg a globális éghajlati konferenciát. Már az 1990-es évek elején megegyezetek a világ országainak vezetői, hogy megvédik a Földet, de nem ezt mutatták a szénkibocsátásról szóló adatok. Vagyis nagyjából ugyanannyi szén került a légkörbe, mint azelőtt is. Az időjárási rekordok is sorra dőlnek meg, olvadnak a jégsapkák, emelkedik a tengerek vízszintje.
Azért látszik némi haladás és némi remény, ugyanis a 2014-es adatokhoz képest a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével a világméretű szánkibocsátás mértéke nem nőtt. Azt még nem tudni, hogy ez hosszú távú eredmény-e vagy sem, de a tavalyi évhez képest most jobban állítunk a Föld védelmében. A legnagyobb szén-dioxid termelő ország az USA és Kína. Az, hogy az adatok szerint nem nőtt a szénkibocsátás mértéke amiatt lehet, hogy Kína igyekszik kevesebb szenet elégetni. Ezt azért tudja megtenni, mert előtérbe helyzete az alternatív megoldásokat, vagyis felhasználja a természet adta forrásokat, úgymint a víz-, szél- és napenergia.
Számos emberi tevékenység azért valósítható meg, mert ahhoz a fosszilis üzemanyagokat használjuk fel. De ha nem akarjuk, hogy teljesen és visszafordíthatatlanul leamortizáljuk bolygónkat, akkor valami mást kell kitalálnunk. Ugyanis nagyon nagy fejlődésen megy keresztül a világ, ám nem tudni, hogy ez hová vezet. Meri-e, tudja-e az emberiség megharcolni ezt a csatát, vagy sem.
Ahhoz, hogy a Föld mentőakció sikeres legyen világméretű összefogás szükséges, amelybe a világon élő emberek, mint önálló egységek is képesek lennének megállítani a klímaváltozást, ha hajlandóak lennénk csökkenteni energiafogyasztásunkat, ha korszerű megoldásokat és eszközöket használnánk ehhez, ha jóval többet gyalogolnánk, kerékpároznánk, mint amennyit kocsikáznak. És nem csak az egyéneknek kell tudatosabban élnie, hanem a vállaltoknak is.
Az egyes országokban is az energiatakarékos, zöldtudatos, korszerű hulladékgazdálkodással működő városokat kell kialakítani. A fölmelegedés, a klímaváltozás világméretű, mindenkit érintő probléma, amelyet csak összefogással, összehangolt intézkedésekkel lehet megvalósítani.
(Kép forrása: earthtimes.org)