Tudjuk mit jelent a komposztálás, de azt már nem biztos, hogy hogyan kezdjünk hozzá. Nem kivitelezhetetlen és nem is nehéz a komposztálás, de érdemes ismerni néhány információt.
A kertben összegyűjtött növényi hulladék, és a konyhából kikerülő növényi maradék elégethető, csakhogy akkor pontosan üvegházhatású szén-dioxidot szabadítunk fel, amely hozzájárul a globális felmelegedéshez. Ha azonban komposztálásra adjuk a fejünket, akkor lényegében irányítottan állítunk elő humuszt, amely tápanyagban dús és jóval kevesebb a szén-dioxid kibocsátása.
Első körben szükség van arra a szemléletre, amellyel a komposztálás gondolata megfogant fejünkben. Vagyis nagyon fontos felismerni a környezetünktől való függést, annak védelme a mi védelmünket is szolgálja. A környezettudatos szemlélet tehát az alapja. Szükségünk van egy megfelelő komposztládára, amelybe a nyersanyagainkat helyezhetjük. A komposztládának biztosítanunk kell egy jó helyet és nem árt, ha vannak kerti szerszámaink, mert olykor kezünk ügyébe kell vennünk.
A nagyja munkát nálunk sokkal kisebb élőlények fogják elvégezni, nekünk igazából csak a feltételeket kell biztosítanunk ahhoz, hogy a humuszgyártás beinduljon. Gombák, baktériumok, mikroorganizmusok, giliszták végzik a feladatot, de a lebontás korai fázisában nagy segítséget jelentenek a különböző rovarok lárvái a növényi anyagok fogyasztásával és aprításával. Gilisztán kívül más férgek is részt vesznek a munkában. Nemcsak elfogyasztják a szerves anyagokat, hanem ürülék formájában átalakítják a szerves anyag készletet. Ahhoz, hogy eljussanak az élelemig, járatokat ásnak, ezzel pedig a komposzton belüli szellőzést biztosítják.
Habár a komposztálás legnagyobb részét ezek az apró élőlények végzik el, nekünk mégsem annyi csak a dolgunk, hogy egy halomba hányjuk a szerves hulladékot, forgatnunk is kell.
Komposztálással csökkenteni tudjuk a hulladéklerakóba szánt szemét mennyiségét, a kerti és konyhai hulladék javát fel lehet használni komposztáláshoz. A végtermékként létrejött humusz kiváló tápanya lehet a kertnek és megteremthetjük saját házunkban a természetes körforgást.
(Kép forrása: townhall.westwood.ma.us)