Jump to content

A szem száradásához vezető okok

2015. 11. 02. 16:00

A számítógép előtt való egész napos munka könnyen ahhoz vezethet, hogy szemszáradást okoz. De nem csak ez teheti szárazzá szemeinket, hanem leggyakrabban szembetegség, amely főleg a negyven év fölöttiekre jellemző, közülük pedig minden harmadik embert érint.

A szemszárazság fő oka, hogy nincs annyi könny, amennyi a szemfelszín nedvesen tartásához szükséges lenne. Érdemes tudni, hogy a szemet a könnyfilm fedi, amely további három réteg alkot. Ha nincs elegendő könny, az azt jelenti, hogy nem termelődik elég könnyfilm, esetleg valamilyen oknál fogva hamar elpárolog. Ehhez általában az vezet, hogy a könnymirigyek és azok kivezető csatornái nem működnek megfelelően. Általában egy gyulladásos betegség okozza, de más betegségek következtében is kialakulhat a könnymirigyek gyulladása, úgymint cukorbetegség, fertőző hepatitis, szemműtétek. A hosszú ideig viselt kontaktlencse is kiválthat ilyen reakciót.

A könnyfilm túl gyors párolgását okozhatja a pajzsmirigy betegség, vagy genetikai adottság is, amitől a szemhéjak közötti rés túlságosan nagy. Ugyanilyen hatással lehet a könnyfilmre a nem megfelelően elvégzett szemet érintő szépészeti beavatkozás is. A könnyfilm párolgásához pedig még hozzájárul a helyiség klímája, vagyis a száraz levegő, a helytelenül üzemelő légkondicionáló berendezés.
Közismert, főleg azoknál, akik a napjuk nagy részét számítógép előtt töltik, hogy a monitort figyelve, jóval kevesebbet pislogunk, mint általában, aminek következtében nem megfelelő ütemben termelődik a könnyfilm sem. Ez vezet a szem száradásához.
Bizonyos gyógyszerek is hatással lehetnek szemünk könnytermelésére. Éppen ezért egyes pirulák csökkentik a könnyfilm termelését vagy pedig a párolgást gyorsítják fel.

Nem csak a fentiek lehetnek a szemszárazság okozásában a ludasok, hanem a hormonális változás is nagyban befolyásolhatja a könny termelését. Nők esetében ez fokozottan igaz lehet a változókor megjelenésekor. Az allergia, a pajzsmirigy betegségek, az ízületi gyulladások, a köszvény, a fertőző betegségek, a reumatológiai betegségek mind-mind okozhatják a szemszáradást, de a lelki eredetű sírásképtelenség is okozója lehet.

Az enyhe szemszáradásnál műkönnyel pótolják a könnymennyiséget, viszont a közepesen súlyos eseteknél már a könnypótlás mellett akár éjszaka használatos kenőcsök is bevetésre kerülhetnek. Súlyos esetben a könnypótlás és speciális kontaktlencsék, szemüvegek használata szükséges, esetleg a műtét sem elkerülhető.

(Kép forrása: whothehealthcare.com)