Mi az a visszér?
A visszerek valójában kórosan kitágult, megvastagodott, elváltozott vénák. Ez nem csak esztétikai probléma, egészségünkre is káros lehet. Ha ezek a vénák deformálódnak, megduzzadnak, megakadályozzák, illetve nehezítik a vér áramlását.Így az elhasználódott vér, nem tud felfrissülni. Mivel akadályba ütközik a megfelelő véráramlás, így a vér egy ponton megreked, felhalmozódik, és ez okozza a vénák megvastagodását.
Mit tehetünk ellene?
A visszérbetegség komoly problémákhoz vezethet, trombózist, visszérgyulladást, vagy éppen lábszárfekélyt is okozhat. Nagyon fontos, hogy figyeljünk oda magunkra, ezzel is elkerülhetjük a későbbi komolyabb problémákat.
A visszér legjobb ellenszere minden kétséget kizáróan a mozgás. A mozgás során beindul a végtagokban a keringés, ennek hatására megindul a normális véráramlás. A lábakra kifejtett erő, az intenzív mozgás megakadályozza a vér pangását az erekben, így nem halmozódik fel egy ponton a vér. Így elkerülhetőek a visszeres gócok a végtagokon. A mozgás mellett, a hideg-meleg váltott zuhany is a segítségünkre lehet. Hiszen ennek hatására is felfrissül a vérkeringés. Aki visszértől szenved,melegben, illetve bizonyos helyeken (szauna, gőzfürdő, forró vízes fürdő) fájdalmas érzést érezhet a lábaiban. Éppen ezért számukra célszerű kerülni az ilyen programokat, ugyanis az erekben a meleg tágulatot okoz, a visszerek pedig már ígyis tágabbak, mint a normális vénák.
Az álló és ülő munka is okozha vérpangást, éppen ezért fontos, hogy félóránkét mozgassuk át végtagjainkat. Végül, de nem utolsó sorba, a testsúly problémák is okozhatnak visszerességet, a hirtelen hízás, a súlyfelesleg, ugyanis jelentős terhelést tesz a lábakra. A fokozatos terhelés következtében a vénák állapota megváltozik, kialakul a visszérbetegség.
A visszér kialakulásának hátterében genetikai hajlam is állhat, megfelelő életmód mellett azonban megelőzhető a baj.