A nehézségek nem mindig azonos intenzitással jelentkeznek. A rosszabb időszakokat felválthatják a problémamentes, jó napok. Egy biztos, a stresszt elkerülni nagyon nehéz. Ha pedig folyamatosan belekóstol az életünkbe, akkor az egészségünkben is meg fogja mutatni magát előbb vagy utóbb.
A stressz tehát életünk velejárója. Ha szerencsések vagyunk, akkor a munkahelyünkön is minimalizálódik a feszültség, otthon pedig remélhetőleg szinte teljesen elkerülhető. Ám van, hogy mindenhol felüti a fejét. Határidőknek, szerepeknek kell megfelelnie minden embernek. A hajhullás hátterében állhat egészségügyi probléma is, de ha nincs komoly alapprobléma, akkor joggal lehet gondolni az állandósul stresszre, mint a hajhullás okozójára.
A kicsi stressz kell az életünkbe. Ezek visznek előre, ezek sarkallnak a problémák leküzdésére. Minden egyes új helyzet új kihívást jelent, ám mindenből megárt a sok. A túl sok feszültség megbetegítheti a szervezetünket. Ilyen helyzetben a mellékvese által termelt kortizol szintje megemelkedik. Ha a fő stresszhormon mindig magas szinten van, az hatással van az emberi testre és lélekre is. Szinte mindig harci vértezetben, készlétben áll a szervezetünk azért, hogy ha bármi történik, azonnal megfelelő módon és időben tudjon reagálni. Az állandó stressz által kiváltott magas kortizol szint árt az ember emésztőrendszerének, ezért jelentkeznek a fekélyek a béltraktusban. Megmutatja hatását a túlzott feszültség az bőrön is. A pólusok ebben az esetben összehúzódnak, a bőr hideggé és verejtékessé válik. Ha a bőr érintett a stressz hatásaiban, akkor a fejbőr is. Nehezebben jutnak oxigénhez a szőrtüszők, ugyanígy a tápanyagellátás is döcögősebb és hamarabb zsírosodik a haj. A hajas fejbőrön gyulladásos bőrbetegségek jelentkezhetnek, amely társulhat hámlással is.
A hajhullásnak három típusát lehet megkülönböztetni, amelyek akár stressz hatására is jelentkezhetnek. Az egyik a diffúz hajhullás, amely a hajas fejbőr egészét érinti. Nem foltokban, hanem mindenhonnan egyenletesen távoznak a kihullott szálak. A folytonos feszített tempó, a stressz hatására a hajszálak nem növekednek tovább. Növekedési fázisukat megszüntetik egy időre, majd kihullnak. Ha a stresszen állapoton csendesíteni lehet, egy idő után a hajvesztés folyamata is leáll.
Amikor foltokban jelentkezik a hajhullás, már sokkal szembetűnőbb és ijesztőbb is. Az éles határú hajhullásnak még nem tudják a pontos okát. Az biztos, hogy az immunrendszer úgy védekezik, hogy bizonyos területen megtámadják a hajhagymákat, a haj kihullik. Habár ijesztő, de ha megszűnik ez az állapot, akkor a haj újra ki tud nőni az adott területen.
A harmadik hajvesztés már pszichés eredetű, amikor a hajvesztést maga az ember okozza, ugyanis a feszültség levezetését a haján teszi meg, kitépi hajszálait. Van olyan, aki a haján kívül a szemöldökét és a szempilláit is tépkedi. Nőknél gyakrabban előfordul ez a fajta feszültség levezetési forma. Esetükben fennáll, hogy önértékelési zavarral is küzdenek, depresszióra hajlamosabbak.