Ég, viszket, bizsereg? Ez bizony herpesz. Akinek ezek az érzések sosem törtek felszínre szájuk, orruk környékén, intim tájékon, azok a sem biztos, hogy mentesek a herpesz vírustól. Az ugyanis alattomosan, akár évekig meg tud bújni a szervezetben úgy, hogy igazán megmutatná magát. Amikor herpeszről beszélünk, akkor valószínűleg az jut legtöbbünk eszébe, amikor az ajkakon megjelenik egy nagy dudor, amely később sebes lesz. A viselője fájdalomról, kellemetlenségről számol be, és a látvány sem túl lélekemelő. A herpesz azonban nem csak az ajkakon jelenhet meg és nem is csak egy vírusról van szó. Ezt a kellemetlen jelenséget három vírus is okozhatja. A HSV1 és a HSV2 rokon vírusok. Amíg a HSV1 az ajkakon mutatkozik meg, addig a HSV2 a nemi szerveken. A VZV vírus felelős a bárányhimlő és az övsömör kialakulásáért. A három vírus más, mégis nagyon hasonlóan viselkednek, és még a tüneteik is nagyjából megegyeznek. A vírus bekerül a szervezetbe és akár éveken keresztül lappanghat. Az idegsejtekben tanyázik, majd amikor a feltételek megfelelőek lesznek számára, akkor a bőr felszínére tör.
Olyan tévhitek élnek az emberek között, amellyel nemhogy meggátolnák a vírus terjedését, de akár tovább is fertőzhetnek, ha nincsenek tisztában tényekkel. Sokan úgy hiszik, hogy a vírust csak a csókkal tudják továbbadni, holott a testnedvekkel terjed, de a közös pohárból ivás ugyanúgy fertőzőforrás lehet, mint a rúzs, a borotva is.
A herpesz bizonyos fázisában kis hólyagokat képez az ajkakon, és mivel a hólyagok váladékkal vannak teli, így azt gondolják többen, hogy csak akkor terjeszti tovább a vírust. A valóságban pedig egészen addig fertőző, amíg a herpesz a szájon megtalálható.
Persze, hogy mindenki szeretne megszabadulni ettől a kényelmetlen vírustól. Sokak táskájában éppen ezért rejtőzik a herpeszre ajánlott kenőcs, amely enyhíti a tüneteket és segít gyorsabban eltüntetni a vírus nyomát, de van, aki házi praktikákra esküszik. Így bevetik azt a megoldást, hogy kiszúrják a hólyagokat, mondván az gyorsabban gyógyul, mint pattanás esetében. Hogy gyógyulni nem gyógyul gyorsabban az biztos, sőt még rá is segítünk a további terjedésre is, hisz a váladék is fertőző. A népi gyógymód egyik alkotóeleme a pálinka. Mindenre jó, így persze a herpeszre is. Arra garantáltan megfelelő, hogy a herpesz pálinkával történő leápolása után csillagokat láss, és a plafonra tapadsz, hiszen kimarja az amúgy is gyulladt, sebes bőrt, maga után pedig szárazságot hagyva. Hasonló a helyzet az ecettel és a citrommal is. A savas anyagok nem jelenek gyógyírt az ajakhepreszre. A fokhagyma egy fokkal jobb. Habár azzal is hiába kenegeti valaki a herpeszt, nem múlik gyorsabban, viszont ha a fokhagymát nem kenegetjük, hanem megesszük, akkor erősíti az immunrendszert. A legyengült védekező rendeszünk miatt jelenhet meg ugyanis a herpesz.