Mi, nők kortól függetlenül bajlódunk néha azzal, hogy milyen is legyen a ruhatárunk. Mit vegyünk fel, amiben úgy érezzük, hogy „igen, ez mi vagyunk”, de azért megfelel az adott eseménynek, szerepünknek, követi valamelyest a divatot, de közben nem akar feltétlenül behódolni az aktuális trendeknek. Ez a dilemma az évek múlásával tovább komplikálódik, és jönnek hozzá a „mit szabad hordani egy bizonyos kor felett” kérdések.
- marmalade.hu: Ön szerint a korral együtt változnia kell a gardróbunknak is?
- Schiffer Miklós: A gardróbunk folyamatosan változik, nem csak a korral, hanem párhuzamosan az élethelyzetünkkel, életszituációnkkal is. A korral való változás a gardróbunkban tehát teljesen természetes. Mást visel egy 20 éves, 30, 40 vagy 50 éves. A nők számára fontos jótanács, hogy tudják „megélni” a korukat. Nagyon sok nőnél tapasztalom azt, hogy 40 vagy 50 évesen 20-nak akar kinézni, ami hiba, ezzel csak nevetségessé teheti magát. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kell dinamikusan kinézni, stílusosan vagy vágyat keltően, de ezt mindig az adott kornak megfelelően kell tudni eltalálni.
- m: Ha van saját stílusunk, hordhatjuk ugyanazokat a ruhákat idősebb korban is, mint például a miniszoknyát, vagy van, amit felejtsenek el a hölgyek 40 felett?
- SM: A miniszoknyát mindenképpen el kell felejteni, akármilyen szép lába is van valakinek. Két dolgot össze szoktunk keverni, ha arról beszélünk, hogy mit szabad és mit nem. Üzleti viseletről beszélünk vagy hétköznapi viseletről. Az üzleti környezetben magától értetődő, hogy már 20 év felett sem hordunk ilyen darabokat. Az üzleti világ szigorú öltözködést vár el a nőktől, egyfajta magasabb szeméremfokot. Ha valaki azonban szabadidőben, 50 évesen miniszoknyát visel, az az ő dolga. Szoktam persze mondani, hogy ő viseli, én meg nézem, de ez a saját belátásától függ. Mindenkinek a saját önkritikájára van bízva miket ölt magára, vagy éppen mit vár el -vagy visel el- a környezete.
- m: Kell-e beszerezni 40 év felett egy-két „jobb” márkát, minőséget?
- SM: Fontos leszögezni, hogy a márka és minőség nem ugyanaz. Valamikor ez a kettő találkozik, van amikor nem. Nagyon sok példát tudok mondani arra, hogy a jó minőségű ruha nem magas márkájú, vagy pont, hogy magas márkájú a ruha, ám nem jó minőségű. Szerintem ezt onnan kell inkább megközelíteni, hogy minden nőnek szüksége van időtálló, örökzöld darabokra, amik a komolyságát, korát és stílusát mutatják. Gyakorlatból mondom, hogy az ilyen „fast-fashion” kollekciók méreteit nem olyan 40 feletti hölgyekre tervezték, akiket zavar, ha van rajtuk egy-két kiló súlyfelesleg. Ezek a jelenlegi divatházak inkább a fiatalabb korosztályra koncentrálnak.
- m: Könyvében olvashatunk ("A stílusos nő" –szerk.) a különböző stílusirányzatokról. Mit ajánl a hölgyeknek bizonyos kor felett?
- SM: Magam részéről, kortól talán függetlenül is, a modern klasszikus vagy urbánus klasszikus irányzatot preferálom. A romantikus, rebellis vonalakat nem találom megfelelőnek 40 év felett, bár mindig tudok olyan példát mondani, hogy valaki 45 felett is jól hordja ezeket a darabokat. Én a 40 év feletti nőknek azt ajánlom, hogy a kiforrott, kialakult önkép alapján öltözzenek és az alapján, hogy tudják, mit akarnak magukban hangsúlyozni. Nem kell megvenni egy teljesen más darabot, mint ahogy fashion victim-mé („a divat áldozatává”- a szerk.) sem kell válnunk azáltal, hogy a legújabb trendi kollekciókat felvásároljuk. Én azokat a női stílusokat tartom igazán megfelelőnek, amikor a nő magabiztos, és inkább az új divattól semleges darabokat viseli. Fogalmazhatnék úgy is: inkább a nőre emlékezzünk a ruha által, nem pedig a ruhára a nő által - azaz a stílus a személyiség lényege.
A szakértő a Schiffer Consulting tulajdonosa. ()
Fotók:
www.facebook.com/schiffer.miklos
www.thegildedrage.tumblr.com