Jump to content

Avarosan, de hogyan?

2018. 11. 26. 19:00

Közeledik a tél, amelynek egyik jele a fák leveleinek színesedése, majd hullása, és a fák teljes lekopaszodásával zárul. A lombhullás még mindig tart, ami számunkra az avargyűjtéssel jár.

Az ősz tehát bőven ad munkát annak, aki kerttel rendelkezik. Az avar összegyűjtése néhány hónapon át is tarthat, de dönthetünk úgy is, hogy a földön hagyjuk a lehullott leveleket, mint ahogy a szabadban történne. Az avar ugyanis természetes védelmi rendszerként működik, hiszen betakarja a földet és azt melegen tartja, de a nagy hideg elől menedéket biztosíthat apróbb élőlényeknek is. Ahogy az avar bomlik le, úgy jelent táptalajt a növényeknek és a termőföldnek is. A természet egy jól megkoreografált körforgása ez.

Pontosan ez zajlik le a mi kertünkben is, csakhogy ha mi hagynánk érintetlenül az avart, az talán a szemünket is bántaná, de mindenképp a rendezetlen kert hatását keltené. A lehullott levelet összegereblyélésével gondozottá válnak kertjeink, de ez csak a látszat, mert éppen azt a tápanyagot vonjuk meg a növényektől, a talajtól, amire nagy szükségük lenne. Ettől függetlenül minden ősszel összegyűjtjük a leveleket. Van, aki a kertben egy helyet jelöl ki az avar számára, és amikor már az összes levél lehullott a fákról, akkor avarégetéssel szabadul meg attól. Ezzel ugyan tényleg megszabadulunk a naggyá nőtt levélhalomtól, azonban ez a saját és környezetünk számára is egészségtelen és kellemetlen is. Az önkormányzatok is kioszthatnak a kerttulajdonosok számára, kimondottan a lehullott avar összegyűjtésére szolgáló zsákokat, és az zsákokat az önkormányzat el is szállítja. Vagyis megszabadulunk értékes tápanyagtól.

Ezenkívül dönthetünk másképp is, a természetvédelem mellett döntve. Az egyik környezetbarát módszer az, amire már utaltunk is, vagyis az, hogy nem teszünk a levelekkel semmit. Ott hagyjuk a leveleket, ahová lehullottak. Nem igénytelenség, csupán a tápanyag biztosítása a talajnak, növényeknek.

Ha ezt a módszert nem szeretnénk alkalmazni, mert bánt a kert ilyenfajta látványa, de az avart, mint értékes tápanyagot nem akarjuk eltékozolni, akkor a levél összegyűjtése mellett fogunk dönteni. Ha nagy a kert és van egy hely, ahová úgy összegyűjthetjük, hogy az nem rontja a kert összképét, akkor gyűjtsük az avart halomba. A természet teszi a dolgát, a levelek bomlásnak indulnak, és a halom összeesik nem olyan sok idő alatt. Ebből a kupacból a kert növényei természetes, hideg elleni takarót kaphatnak a gyökerük felé. Ezt még a tél beköszönte előtt meg kell tenni. A levélkupacot meg is tarthatjuk egészben, és tavasszal használhatjuk fel tápanyagként kerti növényeink számára.

Készíthetünk saját magunk is, de áruházakban készen is kapható komposztláda, amely nemcsak egyben tartja a lehullott és összegyűjtött avart, hanem a levelek hónapokon tartó bomlásával kiváló minőségű humuszhoz juthatunk, amelyet tavasszal, nyáron felhasználhatunk a kertünk talajának feljavításához.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: marmalade.co.hu | képek: pixabay.com)