Jump to content

Amikor rosszul takarítunk és osztjuk be a házimunkára szánt időt

2015. 06. 27. 10:53

Melyek azok a hibák, amelyekbe belesünk, noha tudjuk, hogy van más út is. De nem, mi belelépünk ugyanabba a gödörbe és ezzel egyidejűleg újra és újra végezzük a házimunka egyes szakaszait, pusztán azért mert kapkodósak, figyelmetlenek voltunk.

Felnőtt családtagok esetén talán elvárható, hogy mindenki pakoljon el maga után, a gyerekeket pedig szoktathatjuk ehhez. Ha túl nagy a rumli, inkább bontsuk ketté a dolgot, egyik nap rakjunk rendet, így a másik napon elég csak nekiveselkedni, azt érezzük, hogy gyorsabb a munka, mintha mindent ugyanazon a napon tennénk.

Tartsuk be a felülről lefelé szabályt, előbb portalanítsunk, töröljük le a függőlámpa buráját, a bútorokat, polcokat, utána következzenek az alacsonyabban található tárgyaink, dohányzóasztal, komód, s végül jöhet a porszívózás, majd a felmosás.

Az ablakpucolást ugyan nappali fénynél, de semmiképp sem az ablakokat érő Napsütésben, különben kezdhetjük az egészet elölről, hiszen a legjobb tisztítószert sem tudjuk egy meleg üvegfelületről foltmentesen letörölni.

A konyhapultot próbáld üresen hagyni. Ezt úgy érheted el, ha lehetőleg mindent visszateszel a helyére vagy elpakolsz a vásárlást követően. A szennyes edényeket, étkészleteket ne tartogasd sokáig a mosogatóban, inkább pakold a mosogatógépbe. Ne fecsérelj időt, vizet, energiát az előmosogatásra, a legtöbb esetben azt gondoljuk, hogy erre szükség van, pedig nincs, hiszen ezért vettük a mosogatógépet.

A fürdőszoba rendben és tisztántartásához alakítsunk ki napi rutint, így a takarításnál kevesebb dolgunk akad, hatékonyabban túlesünk a feladaton. A tisztítószereket ez előírásnak megfelelően használjuk, ha az ukáz az, hogy hagyjuk pár percig hatni az anyagot, akkor ezt tartsuk be, különben csak plusz munkával súrolhatunk.

Az előszoba rendszerint tele lábbelikkel, legyünk úrrá a helyzeten. Könnyű beszélni róla, nehéz betartani, mégis jobb lenne, ha az éppen nem használt párokat beraknánk a cipős szekrénybe, polcra. Ezzel a rendetlenség érzete csökken. Ahhoz, hogy a kosz mennyiségén is változtassunk, használhatunk a kinti lábtörlőn kívül egy másikat is, az előszobában.

Ne gyűjtsük a szennyes kupacokat, indítsuk el a mosást reggel, a gyors programmal mosható ruhákat részesítsük előnyben a rohanós reggeleken, indulás előtt kiteregethetünk, estére megszárad, összehajtható, elpakolható.

A szárítóról válogatva szedjük le a ruhákat, külön a vasalást igénylőt, s azokat, amelyeket nem szükséges vasalni. S ne halogassuk a vasalást se túl sokáig, mert az egyre növekvő ruhahalmaz csak elveszi kedvünket a vasalástól. S időnként megengedhetnénk magunknak segítséget, bízzunk meg valakit e nemes feladattal.

Néha lazuljunk már egy kicsit, mi lenne, ha a heti mosás egy részét a tisztítóra bíznánk. Vigyük el csütörtökön az ingeket, nadrágokat, blúzokat, szoknyákat a tisztítóba, pénteken már mehetünk is érte, más dolgunk sincs, mint beakasztani a hacukákat a helyére. Legalább egyszer havonta megérdemeljük, hogy a hétvégét ne a mosással kezdjük.

(fotó: flickr)