A fő irány az érzéki csalódás. Pontosabban a szemet csapjuk be azzal, hogy kihasználjuk a fény nyújtotta előnyöket, mozgásban tartjuk a tekintetet és a léptékkel játszunk. Ugye milyen egyszerű? Ám mielőtt bárki azt gondolná, hogy könnyű annak, akinek tökéletes érzéke van a térrendezéshez, eloszlatjuk a téves elképzelést. Mindenki bejárja az utat, adott esetben a maga kárán. Ezért adunk hát ötleteket.
Változtass az arányokon, ne tolj mindent a falra, a sarokba. Hidd el sokkal tágasabb érzést kelt, ha némi teret hagysz a bútorok és a fal illetve a szomszédos nagyobb méretű tárgyak között. Egyúttal tartózkodj a túlméretezett bútoroktól. Ha valami nagyra vágysz, pl. egy óriási tükörre, akkor az kerüljön a falra. A tükörnek amúgy is nagy jelentősége van a kis lakásokban.
Törekedj az alacsony megoldásokra, egy nem túl magas szekrény, polcos könyvtároló vagy kanapé szellős hatást kelt, eltereli a figyelmet az alapterületről.
A festményeket, fotókat, képeket vagy tükröt inkább szemmagasságba vagy az alá helyezd, ezzel is elérhető olyan hatás, mintha nagyobb, magasabb lenne a tér.
Használj világos színeket, s egy vagy kevés tárgy, bútor, falszakasz lehet markáns, akár sötét színű, mintájú.
Felejtsd el a méretes, túlzottan díszes csillárt, függőlámpát. Alkalmazz inkább egyszerűt, akár több helyen legyen hangulatvilágítás vagy valami design darabot.
A jó láb a titok. A hetvenes évek bútorai, újragondolva tökéletes választást jelentenek. A lábak ugyanis átláthatóság érzetét keltik. Sokkal üdébb a látvány, mint amit egy hasonló méretű, ám a padlóra tapadó bútor esetén tapasztalunk.
Használjunk néhány hosszanti dísztárgyat, gyertyatartót mécses tartó helyett, hosszú vázát, lakberendezési tárgyat, megnyújtja a komód, polc látványát. Előny a függőlegesben való gondolkozás, jól jönnek a csíkok, lambéria, kecses fogas.
A függőleges mellett éppúgy játszik az érzékeinkkel a vízszintes. Akár körbelambériázhatjuk a helyiséget, el is tereli a figyelmet a kicsiny szobáról. Előtérbe kerül a fal.
Csalóka a fal kettévágása. Nagyjából szemmagasságban legyen a választék, lehet akár a felső szakasz a sötétebb szín, jó kombináció egy fehér-szürke páros. Szép és térnövelő.
Alacsony profilú bútorok és berendezési tárgyak mellé kis térben nem minden esetben passzol a szőnyeg, ami rossz választás esetén, szinte elvágja a helyiséget. Gyakran annyira szép a padló, parketta, hogy kár is elfedni. hasonló a helyzet a függönnyel. Vannak helyzetek, amikor nélkülözhető, ezzel is csökkentjük a tárgyak mennyiségét a szobában, s egyúttal növeljük a teret a kevesebb tárgy elvét követve. Sőt még túlszaladhat a szem az ablak mögötti, kinti világba. Mi ez, ha nem térnövelés? Sok ablak rendelkezik redőnnyel, spalettával, a sötétítőfüggöny elhagyható.
Fehér és fehér. Térnövelő hatása nem kérdés, használjuk ugyanazt az árnyaltot a falon, a nyílászárón, plafonon és akár a padlón is. Tágassá és világossá tesz, nyugodt, derűs lesz a hangulat. Elmossa a határokat, a falak találkozásánál, kontrasztossá teszi a látványt egy erős bútor, dekor alkalmazásával. Ráadásul mostanában trendi is. Gondoljunk csak a skandináv design hódítására. Ne aggódjunk, nem lesz hideg, rideg a hatás, különösen, ha mellé teszünk néhány fa kiegészítőt.
Nagyobbnak tűnik a szoba, ha van közlekedési lehetőség, átjárható szakasz, ami segít eljutni adott esetben az ablakhoz, étkezőasztalhoz.
Fokozottan érvényes a kevesebb, több. A bútorok legyenek maximálisan kihasználva, szem előtt csak a fontos és dekor erejű holmikkal vegyük magunkat körül. Az egyszerűség fontos szempont.
(fotó: onekindesign.com)