A vízitúrázás, trendi, romantikus, ár-érték arányban igen kedvező és tényleg nagy élményt tud nyújtani. Hogy valóban felejthetetlen legyen, semmi mást nem kell tennünk, mint megfelelő útvonallal, eszközökkel és csapattal rendelkezzünk.
Íme, az ökölszabályok:
• Aki vízre megy kenuval, kajakkal, tutajjal, annak kötelezően szükséges tudnia úszni (200 métert önállóan, uszodai körülmények között).
• Nem szabad elfelejteni, az a kisgyermek, aki biztonságban van vitorláson, úszástudás nélkül, nincs biztonságban az apróbb, borulékonyabb járműben.
• Bár vonzó a kis lazulás a vízen, de kerüljük az alkohol fogyasztást, míg a hajóban tartózkodunk.
• Igyekezzünk párban, társasággal túrázni, egyedül nem tanácsos!
A magyarországi túrázásban alapvetően három lehetőség van. Az egyik, hogy állóvízen evezünk (tavak, holtágak) vagy folyóvízen lefelé vagy folyóvizen felfelé. És persze ezek keveredése. A legfontosabb eszköz a kemping felszerelésen kívül, természetesen a hajó. Ha csak lefelé megyünk és visz a sodrás, akkor nagy legyen, kényelmes, lehet kicsit nehezebb, vagy a mostanában divatos, tutaj is. Zárható rész feltétlenül legyen az eszközön, a vízmentesen lecsukható hordók, kötelező elemei bármilyen túrának. Ha felfelé haladunk, válasszunk „gyors” hajókat, jó lapátokat, nézzük át jól a kölcsönzők kínálatát, nagyon nagy különbség van hajó és hajó között. Ismerjük meg az alapvető hajózási jeleket, a területen lévő tiltásokat, hajózó útvonalakat. Szezonban tájékozódjunk a neten a kemping helyekről, mert ha teltház van a vízen (Tokaj környéke, Bodrog ártér, Dunakanyar, Kisduna, stb..), akkor megeshet, hogy nagyobb társaságnak már nem jut hely. Vízzáró hordó, kötél, sapka, szúnyogriasztó, tartalék lapát, napszemüveg és polifoam a fenék alá a sikeres túra titka!
(fotó: roughedgeadventure.com)