Először is szükséges tisztáznunk a fogalmakat. A kempingezés, nem egyenértékű napjainkban, a sátrazással, sőt, a legtöbb esetben nem sátorra gondolunk azonnal. A kempingek területén, az alábbi lakhatási formákba botlunk: kisház bérlés, lakókocsi, lakóautó, telepített sátor fix bútorozással illetve a klasszikus sátrazás. A következő hetekben, a felsorolt lehetőségekről, mind-mind értekezni fogunk, de először is kezdjük a klasszikus sátrazással. A sátrazás ez esetben, azt jelenti, hogy a magunkkal vitt eszközökből építünk otthont magunknak, amelyet akár minden nap lebontunk és újraépítünk.
Mielőtt belevágunk a kalandba, egyeztessünk a társakkal, családdal, hogy kinek milyen elvárásai vannak a dologgal kapcsolatban. Ha némelyik irreális, talán megfontolandó, hogy ez-e az ideális pihenésforma. De ne feledjük, különleges élmény kerekedhet belőle.
Első és legfontosabb, hogy mivel (gyalog, bringa, kenu, autó) keressük fel az úticélt. Ez leginkább a rendelkezésre álló hely és súly miatt igen fontos. Miután ez kialakult, akkor a hol fogunk sátrazni kérdésre igyekezzünk választ találni (vadkemping – az EU nagy részén egyszerűen tilos, vagy legalább is nem támogatott -, jól felszerelt kemping, folyópart, stb..). Majd természetesen döntést szükséges hoznunk a nyaralás időtartamáról és érdemes utánajárni, amennyire megbízhatónak ítéljük az időjósok előrejelzéseit, vajon körülmények várhatóak.
Ha ezek a paraméterek eldőltek, akkor néhány jó tanács, leginkább kezdő sátrazóknak:
• Amiből lehet, nagyon minőségit szerezzünk be. Egy olcsóbb hálózsák a boltban jó ötletnek tűnhet, de egy osztrák sátorhelyen vacogni hajnalban az új akciós zsákunkban…egész jól el tudja rontani a nyaralást. A sátrazás nagyon gazdaságos nyaralási forma, de az eszközök akár egy életre is szólhatnak, igyekezzünk azon nem spórolni, behozza a jó „cucc” az árát.
• A sátrazó ellenségei: bármilyen víz, ami jön alulról, felülről, oldalról. Az erős napsugárzás. A nehezen felverhető és bontható sátor. Ezekre gondoljunk az eszköztárunk összeállításánál.
• Ha kölcsön kapjuk a holmikat, otthon ellenőrizzük, hiánytalan-e a kapott csomag.
• Készüljünk esőre, viharra, akkor is, ha ragyogó időt mondanak.
• Minimum felszerelés: sátor, derékalj (kritikus elem, a vékony de levegős matrac az igazi), hálózsák, lámpa, fejlámpa, szúnyogriasztó, összecsukható kisszék, kés/kanál/fém bögre, igazi esőkabát, főző eszköz, kulacs/kanna/fém lábos, mosogató szer, szivacs, nedves törlőkendő, naptej, sapka, napszemüveg, vízhatlan zacskók, kötél, gumikalapács, kis egészségügyi doboz.
• Ha ez előzőekben felsoroltak megvannak, akkor a sátrazás formájától, utazási eszközétől függően, ez a lista korlátlanul bővíthető.
Törekedjünk arra, hogy logikusan pakolva, minőségi felszereléssel induljunk útnak. És akkor igazi nagy élményben lesz részünk!!
(fotó: sufescamping.blogspot.com)