Mindenekelőtt számoljunk azzal, hogy ez bizony felelősség. A madarakat táplálni csak folyamatos elkötelezettség mellett szabad. Ezért csak akkor vágjunk bele, ha egész télen kitart ma még lelkes gondoskodásunk. Kapcsoljuk hozzá a családi rövid kiránduláshoz, a kutyasétáltatáshoz, használjuk az egyik fát a kertünkben. Tudnunk illik, hogy nem pusztán az itt maradt, telelni képes madarakról van szó, hanem azokról is, amelyek a tőlünk északabbra fekvő, még fagyosabb téli hónapok időjárása alá eső területekről hazánkig vándorolnak. Ugyan a kis állatok emberi segítség nélkül is átvészelnék a telet, ám lényegesen könnyebb számukra a hideg, kevesebb eredendő eledelt nyújtani képes klíma idején a táplálkozás a mi odafigyelésünkkel.
A madarak az éjszakai hideg utána reggeli órákban igyekeznek feltölteni tartalékaikat, ezért próbáljuk úgy időzíteni a raktárfeltöltést, hogy a korai órákban mindenképp találjanak maguknak eleséget. Ez olyannyira fontos, hogy az odaszokott madarak számára az elmulasztott táplálékfeltöltés és esetlegesen egy nagyon fagyos éjszaka után komoly problémát jelent számukra, kritikus esetben akár csökkenti a túlélés esélyét. A kertben kihelyezett etetők töltése minden bizonnyal nem jelent fáradtságot, míg a távolabb eső, ritkábban megközelíthető kínáláshoz igazítsunk nagyobb etetőt, akár etetőkonténert, ami növeli a biztonság érzetét.
A madáreledellel kapcsolatos tanácstalanság ne szegje kedvünk, számos lehetőség közül választhatunk. A legegyszerűbb a fekete, ipari napraforgó, amit keverhetünk kölessel. Megvásárolható kisállat kereskedésben, gazdaboltban előre csomagolva vagy kiméréssel, és a nagy barkácsáruházak, hipermarketek javára szól, hogy már mindegyikük kínál kisebb-nagyobb adagokat. Jól hasznosíthatók a hálós vagy a zsiradékkal összetartott, felakasztható madáreledel golyók. Amennyiben időnként megoldható, kiegészíthetjük kizárólag nem pörkölt, nem sózott magvakkal, termésekkel (dió, mogyoró, mandula). A madaraknak zsiradékra is szükségük van, ami biztosítható az olajos magvak mellett állati zsiradékkal, faggyúval, hájjal, szalonnával, alkalmasint egy-egy szelet sajttal, vajjal. Még a vasárnapi húslevesből megmaradt főtt zöldséggel is jót tehetünk, s ne dobjuk ki a felesleges főtt tésztát vagy rizst sem, a madarak kedvelik. Fonnyadt alma mindig akad, helyezzük ki a fák ágaira, párkányra. Gondoljunk a talajevő madarakra, szórjunk eleséget a földre is.
Lakókörnyezetünk mellett a legegyszerűbb a tálcás megoldás, kihelyezhetjük a magokat kaspó alátétre, kis ládába. Amennyiben nem fedett helyre rakjuk, legyen lyukas, a csapadék eltávozása miatt. Keverjük össze a magokat lágy zsiradékkal, töltsünk meg egy selejtezésre szánt csészét, amint megdermedt, felfüggeszthető a kertben. Süteményformába is tölthető a massza, egyik szegletébe helyezzünk spárgát, megszilárduláskor kiemelhetjük, akasszuk a fára, bokorra.
Töltsünk meg magkeverékkel egy lehetőség szerint széles szájú flaskát, erősítsük a terasz oszlopához, falához, helyezzünk alá egy kis tálat, rést hagyva, hogy folyamatosan tud ürülni a tároló.
Alkalmas és egyben szép dísze is kertnek a fákra, teraszoszlopra, korlátra felakasztható és a rögzített, dúc etető. Ezek készen vásárolhatók, megfelelő kialakítással az eleség elhelyezéséhez. És ne feledkezzünk meg az ügyeskezű, madárszerető barkácsolókról sem, akik saját elképzelésük alapján alkotnak csodálatos etetőket.
A madáretetés számunkra is hoz emlékezetes pillanatokat, a folyamatos eleség biztosítása által odaszokott állatok megfigyelése nagy élmény, jó téma a fényképezéshez, felkelthetjük a gyerekek érdeklődését, látványos kiegészítés a tanulmányaikhoz.
(forrás/fotó: mme.hu, frugalorfree.com, thediydreamer.com, thenaturalweddingcompany.co.uk, frugalorfree.com, bearandlionmama.com)