Bárhova nézünk, szénsavas vízbe botlunk. És egyre gyakrabban, újra és újra szembe jön velünk a buborékos víz, gyakran bizony a hagyományos szódásüvegben. A pet palackok világában. Szó szerint üdítő élmény, ha látjuk ezt a kicsit retro érzést megdobogtató tárgyat.
Ha csak, mint buborékos vizet tárolni, előállítani képes eszközre gondolunk, amivel még locsolni is lehet, nem lenne feltétlenül szükséges az üveg. Mert van szóda, rekeszes másfél literesben, fémben különböző színekben, egy literes műanyagban, ízesített változatban. De valahogy a húsvéti locsolkodás és a fröccs is, akkor az igazi, ha ebből a csodás és kicsit romantikus üvegből jön a szóda. Egyre több szódás dolgozik ezekkel a régi vagy annak tűnő üvegekkel, szépen töltve, nem drágábban, mint a műanyag társaik.
Olyan szavakat tanulhatunk, miközben használjuk ezeket a bájos palackokat, mint szifonfej, meg fröccs adalék és szén dioxid. Ja és víz. Már lassan 250 éve létezik és hanyatlásnak a szifonfejes üvegek, csak a szifonok elterjedésével indultak és az ásványvíz megjelenésével zuhantak a mélybe.
Mostanság újra trendi, igazi szódát inni és újra az asztalra tenni a szifonfejes szép üveget. Arról nem is beszélve, hogy ez a barátságos kis palack, annyi szép formában létezik, hogy felhasználási területe is – bátran leírhatjuk - korlátlan és csak a képzelet szabhat határt. Vagy az sem. Ha előkerül, kölni helyett a régi szódásszifon, ne is tegyük el. Használjuk a hétköznapokban, még ha nem is szóda van benne, hiszen házilag „belegyártani” azért nem egyszerű.
Lehet belőle húsvét után asztali dísz, lámpa, díszítheti a konyhaszekrényt, tálalót. Szeretjük a régi dolgokat kevéske mennyiségben beköltöztetni otthonunkba.
(fotó: superamble.com, foodrepublic.com, home-shabby-home.blogspot.it)