Jump to content

Magzati mozgások - mennyi a sok és a kevés?

2017. 09. 18. 17:00

Már a terhességi teszten megjelenő két csík is örömujjongást vált ki a nőből, de az öröm csak még intenzívebb, ha érzi, hogy megmozdul pocakjában az új kis élet. Egyik baba mozgékonyabb, a másik kevésbé, de sok mindentől függ, hogy mennyit mozognak odabent.

A babájukat váró nők számára fontos figyelni magzatuk mozgását, azonban honnan lehet tudni, hogy fejlődő baba mozgása sok vagy kevés?

A több gyermeket világra hozó édesanyák terhessége is nagyon különböző lehet. Egyik gyermekével sokkal nagyobb és intenzívebb mozgásokat élhetett át várandóssága alatt, míg a másik gyermeke magzati korábban lustább volt.

A magzati mozgás változik a várandósság ideje alatt, hiszen a baba folyamatosan nő, mozgási tere idővel egyre kisebb lesz. Attól is függ, hogy a baba mennyit mozog, hogy az édesanya ébren van-e vagy sem, esetleg a magzat alszik-e. Ha az édesanya épp eszik, vagy mozog, netán megijed, mind hatással lehet fejlődő magzata aktivitására.

Amint megtudja a kismama, hogy szíve alatt egy új élet fejlődik, már nagyon várja azt a pillanatot, amikor meg is érzi. Már a pocak is kerekedhet, de még nem biztos, hogy érzékeli a benne növekedő magzatot. Az első magzatmozgást általában a 18. hét környékén szokták tapasztalni a kismamák, ki korábban, ki később. Első gyermeküket váró nők könnyen összetéveszthetik bélmozgással, ugyanis még gyenge, bizsergető érzés. Mások azonnal tudják, hogy gyermekük mozdulatait érzik, mert határozottan és erősebben jelzi jelenlétét, és olyan is előfordul, hogy olyan ez az érzés az anya számára, amely semmi máshoz nem hasonlítható, így azonnal felismeri a magzatmozgást. A hetek múlásával a magzat egyre inkább fejlődik, egyre nagyobb lesz, és a mozgás is sokkal intenzívebbé válik. A növekedéssel azonban a hely is egyre kisebb lesz.

Annyira megszokjuk a magzatunk rúgkapálását, hogy komoly ijedtségre adhat okot a kevesebb mozgás. Nem kell azonnal megijedni, hanem érdemes a pocaklakót nyomon követni. Hogyan tedd ezt?

Helyezkedj el kényelmesen az oldaladra fekve. Ha ez már nem olyan kényelmes, akkor ülve is vizsgálhatod babád mozgását. Ne adj a minőségére és arra, hogy hol rúg, csakis a mennyiségre koncentrálj. Legalább húsz perccel az evés után kezdj bele az önvizsgálatba. Egy órán belül legalább tízszer meg kell mozdulni a babádnak ahhoz, hogy nyugodt legyél. Azonban, ha alszik a magzat, akkor a mozgás száma nem biztos, hogy eléri a várt mennyiséget. Ha meg akarsz nyugodni, akkor egy kis mozgással, a pocak simogatásával fel lehet ébreszteni a magzatot és újból lehet számolni a mozgást. Ezt naponta legalább egyszer, de inkább kétszer érdemes elvégezni. Ha annyira kevés a baba mozgása, hogy megijedsz, akkor azonnal keress fel orvost. Jobb félni, mint megijedni.

A napnak bizonyos szakaszában a magzatok mozgása is kevesebb, mert ahogy a kinti lét elején is sokat alszanak, úgy méhen belül is igaz ez. Ha a napi vizsgálat előtt vagy után azt tapasztalod, hogy a babád nem mozog, akkor valószínűleg csak szundít. Ahogy közeleg a szülés ideje, úgy lesz a magzatnak is egyre kisebb a helye. Ha azonban mozog, bármennyit és bármikor, hogy gyengébben, hol erősebben, az mindenképp megnyugtató.

(Forrás: marmalade.hu | gigaom.com, netdoctor.co.uk, womenshealthblog.org/képek)