Jump to content

Nagyon figyelj csemetéd jelzéseire

2016. 02. 26. 20:00

A látszólag kiegyensúlyozott gyermek lelkében is tombolhatnak viharok, amit nem minden esetben tud megfelelően kifejezni, ha a szülő nem fordít rá elég figyelmet. Ez hosszú távon nagyon sokat árthat a gyermek mentális fejlődésének.

A világon és Magyarországon is minden harmadik gyereknek van olyan fokú pszichológiai vagy pszichiátriai betegsége 18 éves koráig legalább egyszer, ami kezelést igényel – mondta dr. Sófi Gyula, a Heim Pál Gyermekkórház Gyermek és Serdülő Pszichiátriai Osztályának vezetője.

A gyerekek mentális zavarainak hátterében organikus vagy szerzett okok állnak. Organikus eredet esetén genetikai, várandósság és születés körüli események a meghatározóak. A szerzetteknél a környezet óriási hatással bír. Éppen ezért nagyon fontos a meleg érzelmi légkör és a családi kapcsolatok kiegyensúlyozottsága.

Viselkedési és figyelemzavar az ovisoknál

Az óvodásoknál a viselkedési és figyelemzavar a legkiugróbb mentális betegség. Számukra a csoportos és az egyéni helyzetek kezelése is nehéz, figyelmüket képtelenek koncentrálni, esetlegesen hirtelen reakciókat adnak és ebből adódnak konfliktusaik.

A szorongó gyereknél a tünetek sokfélék: lehet a gyermek visszahúzódó, például az óvónő kérdésére is alig válaszol, de lehet a csoport legverekedősebb tagja is.

Szélsőséges zavarok az általános iskolásoknál

Tízéves kor alatt a leggyakoribb betegségek a magatartási zavar, a hiperaktivitás és a figyelemzavar. Gyakoriak a családok szétesése miatt érzelmi zavarok, a szorongás és az ezekhez kapcsolódó szuicid késztetések, ami már akár óvodásoknál is jelentkezhet – ezt már a Heim Pál Gyermekkórház osztályvezetője mondta.

Megoldás?

A probléma ott van, hogy a legjobb szándék ellenére a szülőknek sokszor se idejük, se energiájuk nincs foglalkozni a gyerekkel. Pedig nagyobb figyelmet kellene fordítani a gyerekek ellátására, mert jár nekik a boldog gyerekkor. „Ha nem szorongja szét a napjait, más lesz felnőttként az élete” – emelte ki Csöndör Bernadett iskolapszichológus.

 

Forrás: marmalade.hu/hirado.hu
Fotó: turner.com