Jump to content

Gyermekeink online védelme érdekében

2015. 10. 11. 16:00

Áldásos az internet és a telekommunikáció, amellyel távol élő családtagokkal mégis olyan közelbe kerülhetünk, mintha körünkben lennének. Megismerhetünk távoli helyeket, videókat nézhetünk, sokrétű ismeretre tehetünk szert, ám ebben a rendszerben nem minden adat valós és releváns. Ki kell szűrnünk a nekünk megfelelőket. A gyerekek számára azonban még nem ilyen letisztult mi az igaz és mi nem az.

Már a kisebb korosztályú gyermekek életébe is belopózott az internet. Habár számukra még könnyebb megálljt parancsolni, és talán akkora veszélyben még nincsenek, mint a nagyobbak, akik már nem csak játékra, hanem ismerkedésre, közösségi kapcsolataik építésére is használják a számítógépet, az okostelefonokat, tableteket. Ám ez kockázatokkal jár, hiszen ismeretlenek férkőzhetnek a gyerekek kegyeibe. Az új világ, az illúzió könnyen magával ragadhatja a fiatalokat és akár online csábító csapdájába eshetnek. A zaklató olykor ismert is lehet. Ez is az internetes bűnözések egyik formája, olyan online zaklatás, amely során sértő üzeneteket kap a gyermek egy számára ismert személytől. A gyerekek 20%-a találkozik ilyenfajta bűnözéssel. Sokat tehetünk mi felnőttek, ha megtanítjuk a gyerekeket az online világban is működő kommunikációs szabályokra, udvariasságra. Tudatosítani kell a gyermekben, hogy semmilyen jelszavát ne adja ki, és azt is nyomatékosítani kell benne, hogy minden általa használt programból lépjen ki használat után.

Az internetes bűnözés egy másik formája, amikor egy idegen anyagi előnyökhöz akar úgy jutni, hogy vírust zúdít egy számítógépre, hogy adathalászat céljából számítógépeken tárolt információkhoz jusson. Ez a fajta bűnözés egyre inkább terjed, ráadásul a fenyegetések formája is mindig változik, így védekezni is nehezebb ellenük, de nem lehetetlen. Szükség van egy biztonsági programcsomagra, amely megvédi a gépét a támadásoktól, adathalászoktól. Felismeri, riasztja a felhasználót, ha vírus támadja meg a számítógépet, valamint meg is szüntetni a támadást, tisztítja a gépet a betolakodóktól. Érdemes erős jelszóval és biztonsági beállításokkal is védeni a számítógépet, valamint a gyermekben tudatosítani kell, hogy ne kattintson rá mindenféle linkre, reklámokra, hirdetésekre.

Ezen kívül létezik még egy olyan online kockázat, ami önmagukra nézve okozhat kárt. Ebbe a kategóriába tartoznak a magánjellegű, kínos fotók, üzenetek, videók közzététele. Ki szeretne a gyermekéről sértő, esetleg pornográf tartalmakat látni? A szülők kezében több lehetőség van. Adatvédelmi és biztonsági beállításokat eszközölhet a közösségi portálokon. A számítógépen, telefonon, tableten is beállítható a szülői tartalomszűrés. Rendszeresen beszélgetni kell a gyermekekkel a modern technika és kommunikációs csatornák használatáról, azok veszélyeiről.

(Kép forrása: webmarketingpros.com)