A szomszéd ütvefúr már hajnalok hajnalán, a gyerekek visonganak a szobában, a kamasz deathmetált hallgat csurig tekert hangfalakkal, közben bömböl a tévé, csörög a telefon, majd egy szirénázó mentőautó is elvágtat a ház előtt. Hát csoda lenne, ha megőrülnénk ennyi zaj hallatán...?
A túlságosan zajos környezet nem csak a lelkünket dúlhatja fel, de bizony a testünk egészségére is negatív hatással van. Egy dán vizsgálat szerint például minden tíz decibelnyi zaj megemeli a 65 évnél idősebbek esetében az agyvérzés kockázatát. Egy brit felmérés szerint azok, akik repülőtér mellett laknak, nagyobb valószínűséggel halnak meg idejekorán. Svéd tudósok pedig legutóbb az elhízás és a zajszennyezés között mutattak ki szoros összefüggést.
Nem csoda, ha ennyi bajunk származik a temérdek zajtól, ami nap, mint nap körülvesz minket. Az erős hangok ugyanis stresszt kiváltó tényezők, amik az idegrendszerünkre és a hormonháztartásunkra is negatív hatással vannak. A szervezetünk ugyanis eredetileg úgy van tervezve, hogy erőteljesen reagáljon a zajokra, hogy veszély esetén vagy el tudjunk menekülni, vagy felvegyük a harcot.
Hogy megvédjük magunkat a temérdek zaj ellen, érdemes bevetni az alábbi praktikákat:
-Alváshoz használj füldugót!
Így jobban ki tudod pihenni magadat, és nem csak félálomban heversz éjszakánként az utcazajtól körülölelve.
-Az irodába vegyél szobanövényeket!
Az irodai helységek különösen zajosak tudnak lenni, hiszen számtalan ember dolgozik, beszél, telefonál egyszerre. Kutatások azonban bebizonyították, hogy a szobanövények képesek valamennyire elnyelni a hangokat.
-Menj csendterápiára minden nap!
Kapcsold ki a tévét, a rádiót, ne indítsd be a mosógépet, a gyerekeket pedig küld le játszani a kertbe, vagy a szomszédhoz. Ne csinálj semmit, csak ülj le, csukd be a szemed és hallgasd a csendes lakást. Igyekezz megtisztítani a gondolataidat minden zavaró tényezőtől!
(Kép: Patrik Theander)