A World Press Photo 2014 nyertes képén afrikai menekültek próbálnak térerőhöz jutni mobiltelefonjaikkal a dzsibuti tengerparton, hogy otthon maradt szeretteikkel beszélni tudjanak. A kelet-afrikai országba rengeteg menekült érkezik, akik onnan Európába akarnak eljutni egy jobb élet reményében.
A World Press Photo minden évben meghirdeti a világ legrangosabb sajtófotós versenyét, amelyen legutóbb 132 országból 5754 fotóriporter indult 98 671 fényképpel. A független nemzetközi zsűri 19 tagja Amszterdamban a beküldött 98,671 fotó értékelésével 25 nemzet 52 fotográfusát díjazta.
A World Press Photo budapesti kiállítása már harminchárom éve mutat tükröt a tavalyi évről. 143 díjnyertes fotón át láthatjuk az elmúlt év eseményeit, hétköznapjait, sportját, azokat az embereket, akik a hírekben szerepelnek. Olyan rálátást nyújtanak a világra, ami egyedülálló. Óriási mértékben hozzájárul ahhoz, hogy tisztábban lássuk Földünk eseményeit, hogy megértsük mi zajlik körülöttünk.
- Elhatároztuk, hogy az ügyek és események fotózását értékeljük, nem magukat az ügyeket és díjazásakor fontos volt az esztétikai és az újságírói elem is, valamint az is, hogy a fotó képes legyen egy pillanatnál tovább megragadni a néző figyelmét. Azokat a fotókat kedveltük, amelyek a párbeszéd kezdetét jelentették a nézővel, nem a végét, és azokat, amelyek a fotó témájáról gondolkodtattak el, és nem a fotó alkotójáról – mondta Gary Knight, a 2014. évi zsűri elnöke.
A tárlaton a fotók mellett feltüntetett információkkal együtt sokszor a már ismert képek is megdöbbentő erővel hatnak. A bangladesi gyáromlásban szörnyethalt és a romok alól kiásott, holtában is egymást ölelő szerelmespárról készült fotó melletti feliratból megtudható például, hogy a katasztrófában további 1100 ember vesztette életét, míg a Fülöp-szigeteki tájfun pusztításairól készült képeknél kiderül, hogy a természeti csapás miatt 4 millió ember vesztette el hajlékát és 8-9 ezren haltak meg. A kiállítás bemutat csodálatos természetfotókat és a sportvilág felvételeit, de a háborúk, konfliktusok sokkoló képeit is. A kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy ennek ellenére nem szabad a hírvivőt okolni a rossz hírért, inkább szembesüljünk azzal, mit tesz ma az ember, és örüljünk, hogy vannak elkötelezett újságírók, akik tükröt tartanak elénk.
(fotó: bjp-online.com)