Jump to content

Fokozottan veszélyes internetes vásárlások

2014. 08. 04. 13:16

Bajba kerülhet, aki egy külföldi nevezetesség pénztára előtt kígyózó kilométer hosszúságú sorok láttán inkább él azzal a lehetőséggel, hogy egy közel étterem wifi-kódját elkérve az interneten megvett jeggyel secperc alatt bejuthat.

Ma már világszerte egy sor nevezetesség – például a párizsi Eiffel-torony, a római Colosseum vagy a barcelonai Sagrada Família – üzemeltetői soron kívüli bejutással honorálják azokat, akik belépőjegyeiket nem a helyszínen, hanem bankkártyájukkal előre, interneten vásárolják meg. Ezzel ugyanis esélyt adnak a pénztáraknál kígyózó sorok csökkentésére, hiszen nemcsak a látogatók, hanem a látogatottak érdeke is, hogy minél többen bejussanak a nyitvatartási időben.

Ám vannak buktatói is az internetes jegyvásárlásnak. Mindenekelőtt azok számára, akik nem biztonságos csatornákon vásárolnak, így ugyanis félő, hogy bankkártyájuk azonosítói az adathalászok – közismertebb idegen nevükön: hackerek – birtokába kerülnek, melyekkel aztán azok szabadon megkopaszthatják az óvatlan vevő bankszámláját. Bár nagyon csábító, hogy ma már a vendéglátóipari egységek szinte mindegyikében lehet internetezni egy pohár ásványvíz fejében, elkérve a felszolgálótól a wifi-kódot, pontosan ezek azok a helyek, amelyek adatforgalmára a hackerek a lehető legkönnyebben rá tudnak csatlakozni.

Ezért aki mindenképpen meg akarja gyorsítani a nevezetességekbe való bejutását, s előre tudja, hogy mikor tudja a látogatást megejteni, annak – különösen külföldi látnivaló esetén – érdemes már itthon, biztonságos internetes kapcsolaton, például a munkahelyén vagy otthon megvásárolnia a jegyet bankkártyájával. Persze az adathalászok még e csatornákat is meghekkelhetik, ám ennek azért mégis jóval kisebb az esélye, különösen egy nagyobb munkáltató esetén.

Ha viszont mégis megesett a baj, s a bankkártya-azonosítók illetéktelen kezekbe kerültek – amire a plasztiklap gazdája az sms-en érkezett, számára ismeretlen eredetű vásárlások, atm-készpénzfelvételek tényéből következtethet –, akkor gyorsan lépni kell. Annak érdekében, hogy megszakadjon a bankszámla megcsapolásának láncolata, le kell tiltatni a bankkártyát, egyúttal igényelni egy újat. Persze ez az esetek többségében nem olcsó mulatság – akár tízezer forintba is belekerülhet –, de még mindig jobb, mintha azt kockáztatnánk, hogy ennél nagyobb további összegeknek is búcsút inthetünk. Ráadásul ma már a bank képes utánajárni annak, hogy nem mi adtuk meg a bankkártya-azonosítót, s ha ez beigazolódik, akkor a kártyaletiltás, és a -csere is ingyenes.

Ugyanakkor mindenképpen érdemes a rendőrségen is feljelentést tenni, még akkor is, ha a csalás tényével már a külföldről való hazatértünk után szembesülünk.

(Fotó: www.kotaku.com.au)