Használjunk biztonságos jelszót! – Ne használjuk ugyanazt a jelszót minden oldalnál. Online vásárlás esetében ez olyan, mint ugyanazt a kulcsot használni minden ajtó kinyitásához.
Védjük a számítógépünket és a mobiltelefonunkat! – Frissítsük rendszeresen vírusirtó szoftverünket és internetes böngészőnket, mivel ezek a frissítések gyakran segítenek kiszűrni a veszélyes technológiákat, hamis weboldalakat, és figyelmeztetnek, illetve blokkolják azokat a próbálkozásokat, amelyek személyes adatlopáshoz vezethetnek.
Óvakodjunk a gyanús e-mailektől és linkektől! – Legyünk figyelmesek, amikor olyan emailt kapunk, ami látszólag a bankunktól, a hatóságoktól vagy az online vagy mobilfizetéseket lehetővé tévő PayPaltől jön! Sose kattintsunk olyan linkekre, ami azt kéri, hogy osszunk meg személyes, pénzügyi információkat!
Használjunk biztonságos fizetési módszereket! – Vagyis olyanokat, mint a PayPal, amelyek nem osztanak meg pénzügyi vagy személyes információkat az online vásárlás során.
Sose adjunk ki információt a bankkártyánkról e-mailen! -- tűnjön az bármennyire is komolynak, hivatalosnak.
Csak jó hírű weboldalakról és kereskedőktől vásároljunk! – Az e-kereskedők azzal tudják építeni jó hírüket, hogy vásárlóik elégedettek velük. A vásárlók értékelésének minősége garancia arra, hogy valóban azt kapjuk, amit rendeltünk.
Ellenőrizzük kétszer vásárlásunk minden részletét, és amikor végeztünk, jelentkezzünk ki a weboldalról!
Ellenőrizzük a bank és a bankkártya kivonatát alaposan az online vásárlás után, hogy megbizonyosodjunk arról, minden rendben van a pénzügyi részletekkel!
Csak jó hírű oldalakról töltsünk le okostelefonunkra applikációkat! – Ahhoz, hogy megbizonyosodjunk mobileszközeink védelméről és biztonságáról, csak olyan applikációkat használjunk, amelyek ismert és hivatalos oldalakról származnak.
Ha egy csalás áldozatául esünk, azonnal jelentsük! – Ha véletlenül ilyen történik, azonnal cseréljük le az összes jelszavunkat, amelyek illetéktelen kezekbe kerülhettek, és jelentsük az esetet a megfelelő hatóságnak.
Szűrjük a kéretlen leveleket! – Az online bűnözés elleni harc legegyszerűbb lépése a megelőzés. Kapcsoljuk be email fiókunk spam szűrőjét, és a kéretlen e-mailek számának csökkenésével arányosan a rizikófaktor is csökkenni fog.
(Fotó: lerablog.org)