A folyamat legnehezebb része, hogy elszánjuk magunkat a váltásra.
De ne feledjük, a szakadékot sem lehet két szökkenéssel átugrani. Haladjunk napról napra, feladatról feladatra, mindig csak a soron következő problémára fókuszálva, és egy nap majd arra ébredünk, hogy a korábban ismeretlennek és ijesztőnek tűnő dzsungelben már egész könnyedén eligazodunk. Az első és legfontosabb feladatunk a kapcsolatépítés, hiszen sokkal könnyebben juthatunk lehetőségekhez, ha minél több emberrel megismerkedünk az új területről. Ezért amikor csak lehetőségünk van rá, járjunk el konferenciákra, állásbörzére, találkozókra, szemináriumokra, nyílt napokra, bárhová, ahol a kiszemelt szektor fontosabb alakjaival kapcsolatba léphetünk.
A szakmai gyakorlat is kiváló lehetőséget biztosít a tapasztalatszerzésre. Azonban mielőtt belevágnánk, érdemes tisztázni, hogy mit is kapunk munkánkért cserébe, ellenkező esetben úgy érezhetjük, hogy csak kihasználnak bennünket. Az ellenszolgáltatásnak nem kell feltétlenül anyagiakban manifesztálódnia, ez lehet egy jó ajánlólevél, vagy egy plusz referencia önéletrajzunkban. Ha a már meglévő állásunkkal párhuzamosan szeretnénk más irányú tapasztalatokat szerezni, megtehetjük, hogy önkéntes munkára jelentkezünk a kiszemelt területen, vagy megkérhetünk valakit, hogy figyelemmel kísérhessük munkáját pár alkalommal.
Rendszerint azt is örömmel szokták venni, ha felajánljuk (ingyenes!) segítségünket rövidtávú projektekben, hiszen kreatív ötleteinkkel, friss gondolatainkkal hozzájárulhatunk a feladat sikerességéhez. Ne feledjük, lelkesedésünkkel és szorgalmunkkal pótoljuk tapasztalataink hiányosságait! Mindamellett egy ilyen ’nem hivatalos munka’ arra is kiváló lehetőség, hogy kipróbáljuk magunkat élesben, megtapasztaljuk, valóban erre vágyunk-e. Ezen felül kapcsolatokra, tapasztalatra is szert tehetünk.
(Kép forrása: insight)