Jump to content

Kiberterroristák akcióban

2015. 09. 30. 10:00

Az informatikai világ állandó formálódásával együtt járnak a vírusok, azok kifejlesztői is ugyanúgy alkalmazkodnak az újdonságokhoz, beépítik azért, hogy kárt tegyenek rendszerekben, adatokhoz hozzájussanak, információkat megsemmisítsenek.

Az ezredforduló előtt, amikor még nem úgy és nem annyit ültünk a számítógépek előtt, akkor még azok a vírusok férkőztek be gépeinkbe, amelyek a feliratok betűit lepotyogtatta a monitor aljára, netán egy emberke ment végig a képernyőn. Később már RAT-tal akcióztak, ez nem más, mint a remote admin tool. Ezzel a vírussal távolról lehetett egy másik, vírusos gép egerét mozgatni. Milyen idegesítő lehetett ez!

Ahogy fejlődött a technika, úgy fejlődtek a vírusok, azaz fejlesztették azokat. Amíg korábban a fő cél az volt, hogy így tegyenek szert hírnévre az informatikusok, addig az internet elterjedésének segítségével egyre többen csatlakozhattak a világhálóhoz és már az volt a lényeg, hogy a kifejlesztett vírusok minél több gépet megfertőzzenek. Vagyis maga az elérni kívánt cél változott meg. Már nem a másik felhasználó idegesítése a lényeg, hanem, hogy megszerezzenek információkat bizonyos személyek számítógépén tárolt adatok közül.

Az úgynevezett ransomware támadás azt jelenti, hogy egy adott számítógép adatait titkosítják, és a gép tulajdonosát zsarolni kezdik. Amíg nem fizet, addig nem állítják vissza a számítógépet. A spamek az adathalászatban segítenek. Az adathalászat egy másik technikája, amikor megfigyelik, hogy egy látogató milyen oldalakon böngészik, majd megkeresik a gyenge pontot azok valamelyikében, és a felhasználó által történt újbóli megnyitáskor az adott program meg is fertőződött. Máris nyitva a kapu ahhoz, hogy az adathalászok megszerezzék a gép tartalmát. A kiberterrorizmus elkezdődött. 2010-ben már az iráni atomerőművet megtámadták. Ez teljesen kiszámítható volt, az országok közötti viták és csaták ezen a területen is fognak zajlani. Az internet lehetőséget és teret ad arra, hogy adatokhoz jussanak, amely gyorsabb, hatékonyabb.

Nagyon fontos lenne, hogy a laikus internetezők, számítógép felhasználók körében kialakuljon az a fajta gondolkodás, amely biztonságközpontú. Igen ám, csak az effajta gondolkodás még gyermekcipőben jár, számos megoldatlan feladat vár az informatikusokra, a szakemberekre.

(Kép forrása: quantumaniac.com)