Jump to content

Híres megálmodók

2016. 10. 21. 17:00

Álmodni mindannyian szoktunk, de felébredve, az álomtól függően megnyugodva vagy elkeseredve, de nyugtázzuk magunkban, hogy ez csak álom volt. Mások azonban olyat álmodnak, amely életük során tényleg megvalósul.

Ismerünk olyan híres jóst, akinek könyve tartalmaz rímbe szedett jóslatokat a XVI. századból. Nostredamus jóslatai bejárták a világot, de mások is láttak álmokat. Voltak és talán ma is vannak olyanok, akik nem(csak) a világra vonatkozó álmokat látnak, hanem saját jövőjüket is megálmodják.

A Bibliai József, Jákob és Ráhel fia olyan álmokat látott, amelyben testvérei elé borultak, pedig féltestvérei irigyek voltak, rabszolgának adták. Amikor József Egyiptomba került, a fáraó főemberének szolgája lett. Az ott töltött idő alatt két rab álmát is megfejtette, valamint jósolt a fáraónak is, miszerint hét szűk és hét bő esztendő vár Egyiptomra. A fáraó fel tudott készülni a szűk esztendőkre, amelyet Józsefnek köszönhetett. József ezáltal hatalomra került Egyiptomban.

A magyar mondakörhöz tartozik Emese, akinek álma szerint méhéből egy folyó eredet, amely idegenben nőtt naggyá. Ezt azzal magyarázták, hogy Emese fiút szül, aki más földön lesz nagy királlyá.

Nemcsak József és Emese álmodott jövőjéről, hanem híres harcosok is megálmodták, hogy mit kell tenniük, mit fognak cselekedni. Így a Rubicon folyón való átkelését, de saját bukását is megálmodta Julius Cesar. Hannibál is azt álmodta, hogy megtámadja Rómát.

Egy svéd tudósnak a XVII. században az a látomása volt, hogy otthonától ötszáz kilométerre nagy tűz támad, de azt meg tudják majd fékezni, és ez így is történt, igaz, napokkal később.

Egy német kémikus a benzol molekuláit kutatta, amikor álmában egymás farkába harapó kígyókat látott. Ez adta az ötletet, hogy a benzol gyűrűs szerkezetű.

Abraham Lincoln amerikai elnök egymás után álmodott, többször is látta saját magát felravatalozva meggyilkolása előtt.

William Blake festőt és költőt gyakran ihlették meg álmai, sőt a rézkarc technikájának kitalálását annak köszönhette, hogy álmában halott bátyjával találkozott, aki megmutatta neki ezt a módszert. Végül Blake szabadalmaztatta a technikát.

Néhány író is álmait használta fel könyveinek szereplőihez, történeteihez, így született meg Frankenstein figurája is.

Egy indiai matematikus olyan megoldásokkal állt elő, amelyre azt mondta, hogy hindu isten segítségével számolta ki. A zenészekre is nagy hatással voltak álmaik, így Beethoven is álmaiból merített ihletet.

(Forrás: marmalade.hu | pbs.org, pantheonuk.org/képek)