Jump to content

@, at, kukac, vagy ki hogyan nevezi

2015. 12. 19. 10:00

A @, más néven at, vagy az informatikai szlengben kukac, az e-mail címekben a felhasználónevet választja el a postafiók szolgáltató nevétől.

Mindennek van története, így a @-nak is. Egy firenzei kereskedő, név szerint Francesco Lapi levelében szerepelt először írásos formában a @ jel 1536-ban, de szinte biztos, hogy ennél is korábbi eredetű. Ez a dokumentum az első, amelyben bizonyítottan papírra vetették a kukac szimbólumot. Valószínűleg egy másolatban találkozott a jellel, melyet később maga is alkalmazott.

A Gutenberg-féle könyvnyomtatás előtt másolók készítették a könyvekről való másolatot. Ez nagyon időigényes és aprólékos munka volt. Arról nem is beszélve, hogy a középkorban az írástudók száma igencsak kevés volt. A könyvek szövegét kézzel írták, gyakran használtak rövidítéseket. Több elmélet is van a @ kialakulására. Az egyik szerint az angol „at” szóból fejlődött ki, melynek jelentése -nál, -nél, -kor. Az informatikában pedig „és” a jelentése. Egy másik elmélet szerint az „a” szóból alakult ki, és az angol „at” megfelelője. Az olaszban ezt a hangsúlyos „á”-val jelölik. Ha ezt vesszük alapul, akkor nagyon könnyen elírhatták. Megint egy másik gondolatmenet szerint a kukac egy űrmértékegység jelölésére használták. Írógépen először 1885-ben szerepelt a karakterek között, és már akkor az angol „at”-nek felelt meg, vagy a kereskedelemben a darabonkénti forgalmat jelölte. A @ jelet máshogy nevezik a világban, mégpedig lehet kukac, kukacjel, csiga, ormány, bejgli, at.

Magyarországon általában csak e-mail címekben találkozunk vele, de mára az internet egyik szimbólumává vált. A @ jel informatikai használatát Ray Tomlinson 1972-ben alkalmazta először, mint az e-mail cím felhasználó nevének és a számítógépek azonosítójának elválasztására. Programjai nagyon nagy lépések voltak az e-mail létrejöttében.
Mára már a kukac, @ jel elmaradhatatlan része az informatikának, a virtuális világnak.
Az Amerikai Egyesült Államokban a New York-i Modern művészetek Múzeuma gyűjteményébe vette a @-ot, amit azért tettek meg, hogy az olyan mindenkié és mégis senkié dolgokat is elismerjék, mint például a @. Angol sms-ben az „at” kiváltására használják. Az informatika világában is gyakran használják a programozók a @-ot, és más a jelentése az egyes programnyelveken. Egyfajta dzsóker morfémává vált.

(Kép forrása: fidelio.hu)