Jump to content

A felfedezetlen rét

2015. 08. 19. 16:00

Annyi mű, mesterséges hatóanyaggal találjuk szembe magunkat a mindennapok során, hogy egyre jobban kutatjuk a természetességből adódó előnyöket. Visszanyúlunk olyan növényekhez és olyan természetes hatóanyagokhoz, amelyeket elődeink naponta használtak.

Habár ezek a természetes gyógyhatású anyagok nem jelentek teljes megoldást minden bajunkra, mégis hatékony kiegészítő kezelést jelenthetnek. A technikai vívmányoknak köszönhetően ma már ráadásul mesterségesen is elő tudják állítani a növény anyagcseretermékének jelentős részét, ám még a mindig a legjobb és leggazdaságosabb módja, ha magából a növényekből jutunk hozzájuk.

Amikor a gyógyítás még egészen más cipőkben járt, akkor az orvosok leginkább a gyógynövények áldásos hatására támaszkodva igyekeztek életeket menteni. Már a Krisztus előtti időkben Hippokratész is kétszáznál több gyógynövényt ismert, és a későbbiekben ezeknek a gyógyhatású növényeknek a köre egyre csak duzzadt.

A modern időkben, a kutatások célja az volt, hogy felismerjék az egyes növények hatóanyagainak molekuláit. Mi és mire hat kedvezően. Nincs ez másképp ma sem. Hiába vizsgálják a növények gyógyhatásainak mikéntjét, még számos felfedezetlen terület van. A háromszázezernél is több edényes növényfajnak csak körülbelül tíz százalékát vizsgálták eddig. Azért ismeretlen ennyi növény, mert egyes fajok kémiai összetétele annyira sok összetevőből áll, hogy nehéz azonosítani. Egyre csökken a beazonosítás ideje a technikának köszönhetően, de az ismeretlen fajok száma is nagy.

A mostanában első helyen gyilkoló kór a rák. A daganatos betegségek elleni küzdelemben is keresik a gyógynövények segítségét. A rózsameténg és a tiszafában található anyagok daganatgátló hatásúak. A fájdalomcsillapításban felhasznált növény a mák, amely a morfin mellett más alkaloidokat is tartalmaz, amelyeket gyógyszerek készítéséhez használnak. Sok esetben nem csak egyetlenegy anyagot használnak fel betegségek kezelésében, hanem standardizált növényi kivonatot készítenek belőlük speciális oldószerrel kikeverve.

Már sok mindent tud az ember a növények áldásos hatásairól, de még mindig nagy tartalékok vannak a kezünkben, amelyet a növénykémiai kutatások során igyekeznek feltárni és az orvoslásban felhasználni.

(Kép forrása: theurbanoven.com)