Jump to content

Ezek a legkárosabb mondatok a párkapcsolatban!

2015. 09. 29. 15:10

Hacsak valaki nem a lányregények rózsaszín mámorában éli mindennapjait, a párkapcsolatban időről-időre megesik, hogy vitatkozunk. Netán elszakad a cérna, és egymás torkának esünk. Ilyenkor olyan dolgokat is mondhatunk, amiket később nagyon, de nagyon megbánunk.

De mit tegyünk, hogy ez ne forduljon elő, és melyek azok a mondatok, amelyek akár szakításhoz is vezethetnek? Amikor két fél veszekszik, fény derül arra, hogy ki a józanabb, átgondoltabb cselekvő a kapcsolatban, és ki az ösztönösebb, lobbanékonyabb. Egymás fejéhez vágni viszont meggondolatlan dolgokat sohasem jó taktika. Egy nem jó pillanatban elejtett „szerintem túlreagálod” válasz hihetetlen indulatokat válthat ki.

Nézzük, milyen mondatokat kell még kerülni, ha nem rövid távra tervezünk:

1. „Nyugodj már le!”
Ez a megjegyzés egyáltalán nem segít, mert ezzel csak lekicsinyeljük a problémát és a másik fél érzéseit. Amikor valaki ideges, leginkább megértésre és együttműködésre vágyik, nem pedig lekicsinylésre.

2. „Sohasem segítesz a gyerekekkel.”
Hogyha vannak gyerekeitek, bizonyára érezted már azt, hogy sokkal nagyobb részt veszel ki a szülői teendőkből, mint a másik fél. A negatív megjegyzések helyett viszont inkább a pozitívat erősítsük, úgy mint: „a gyerek olyan boldog, ha te mész érte a suliba.”

3. „Sosem hallgatsz meg.”
Egyrészt, soha nem használd a soha szót a viták során. Ha a fenti mondatot szajkózzuk, kizárjuk a másikat, és elvágjuk a beszélgetést. Helyette fogalmazzunk így: „néha azt érzem, hogy nem figyelsz rám eléggé.”

4. „Ne is törődj vele, megcsinálom én.”
Ez elutasítóan hat partnerünkre, ezért inkább ne használjuk. Nincs szükség arra, hogy a mártírságot felhasználva lebecsüljük társunk képességeit.

5. „Nem vagyok boldog, el akarok válni.”
Ha valójában nem szeretnénk ilyesmit tenni, a válással való fenyegetőzés a kapcsolat alapjait rengeti meg, mert bizonytalanságot szül. Ennél sokkal jobb, ha inkább kinyilvánítjuk a másik felé, hogy szeretnénk, ha a kapcsolat működne.

6. „Van valakid?”
Ha egyre kevesebb időt töltötök együtt és már nem olyan meghitt a kapcsolatotok, felütheti a fejét a gyanú, hogy a másiknak van valakije. Még ha gyanakszunk is, ne rontsunk ajtóstól a házba, inkább óvatosabban közelítsünk, mert egy ilyen kérdéssel partnerünk hűségét, tiszteletét kérdőjelezzük meg.

7. „Utálom, amikor ezt csinálod.”
Az „utálom” és a „gyűlölöm” szavak nagyon erős érzelmeket fejezni ki, és ilyen kontextusban rendkívül károsak lehetnek a kapcsolatra. Érdemes kétszer is átgondolni, mit hogyan mondunk, mert nagyobb kárt okozhatunk, mint gondolnánk.

 

www.huffingtonpost.com