A tudomány egy vadonatúj ága, a színek pszichológiája arra a megfigyelésre jutott, hogy a színeknek különleges hatása van a hangulatunkra, a megfigyelésünkre és a tetteinkre. A piros szín viselése például megváltoztatja a játékos viselkedését és a hormonjainak egyensúlyát egy futballmeccsen.
A piros szín fontossága még az evolúciós múltunkig nyúlik vissza. Az emberrel szemben a legtöbb emlős ugyanis nem tudja megkülönböztetni a vörös és zöld színeket. Evolúciós fejlődésünk során azonban nekünk kifejlődött a retinánkban egy új fajta sejt, aminek a segítségével már világosan láthatjuk a zöld fán a piros, érett gyümölcsöket is.
A piros színnel a külvilág felé is jelezhetünk. Mérgünkben például elvörösödik az arcunk, ezért a vörös szín gyakran dühöt, agressziót, vagy dominanciát mutat mások felé. Egy izgalmas kísérletben két pszichológus megállapította, hogy a küzdősportokban azok a játékosok, akik piros mezt viselnek, 5%-kal nagyobb eséllyel nyernek. Hogy ez azért van-e, mert a piros sportoló erősebbnek érzi-e magát, vagy a mezének színe félemlíti-e meg az ellenfelét, arról még vitatkoznak a tudósok.
De nem csak a sportpályán játszik a vörös az érzékeinkkel. Piros zsetonnal például az emberek merészebben fogadnak a kaszinókban, de piros ruhában megjelenve egy interjú során rendszerint jobban teljesítünk, de legalábbis ez a látszat az interjúztató szemében. Számos kutatás bizonyította azt is, hogy nemtől függetlenül sokkal vonzóbbnak értékelnek bennünket mások, ha pirosat viselünk, a piros ruhába bújt pincérnők még magasabb borravalót is kapnak férfi kuncsaftjaiktól.
Persze emiatt nem kell azon nyomban lecserélnie a ruhatárát! Jobb, ha tudja: a piros szín visszafele is elsülhet. Az élénk piros színben pompázó férfiak nem vonzalmat gerjesztenek ugyanis másokban, hanem agresszív viselkedést sugallnak. A színpszichológusok pedig azt is megállapították, hogy a diákok rosszabbul teljesítenek kognitív teszteken, ha a kérdéssort piros színű dossziéban kapják meg. És míg a piros szín nagyobb teljesítményre sarkall, addig a kék és a zöld például kreatívabbá tesz.
-A vörös az érett gyümölcs, a dühös arc, vagy a szexuális izgalom színe is lehet, tehát valamiképp mindig a túléléssel asszociáljuk. A piros szín kutatásával talán csak megerősítjük azt, amire őseink is rájöttek, amikor elkezdték a testüket festeni: semmi más szín nem hasonlítható hozzá. –magyarázza a színek pszichológiájának kutatója, Andrew Elliot.
(BBC, kép: goodtoknow.co.uk)